more_horiz

Mularczyk: w Atenach odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona reparacjom wojennym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:01
- W sprawie reparacji wojennych od Niemiec w czerwcu w Atenach odbędzie się duża międzynarodowa konferencja z udziałem polskich, włoskich, greckich i serbskich prawników. Rozpoczynamy międzynarodową dyskusję - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Ruiny Warszawy po II wojnie światowej
Ruiny Warszawy po II wojnie światowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mularczyk w PR24 pytany o ostatnie działania na rzecz uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec poinformował o kontaktach podejmowanych m.in. z greckimi i włoskimi prawnikami.

Międzynarodowa konferencja 

- Niebawem, w czerwcu, odbędzie się duża międzynarodowa konferencja w Atenach z udziałem polskich, włoskich, greckich i serbskich prawników. Myślę, że krok po kroku rozpoczynamy międzynarodową dyskusję na ten temat - przekazał.

Wiceszef MSZ powiedział, że w sprawie polskich reparacji wojennych pojawia się "bardzo dużo publikacji" w międzynarodowych, niemieckich czy amerykańskich mediach. - Jesteśmy bardzo aktywni i prowadzimy, można powiedzieć taką dyplomatyczno-informacyjną ofensywę, która jest Niemcom bardzo niewygodna, bo dostrzegamy, że również wobec Polski pojawiają się negatywne artykuły - powiedział.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że w tle tych działań toczy się pewnego rodzaju walka o pamięć historyczną. Dodał, że głównym celem podnoszenia tematu reparacji jest pozyskanie odszkodowań za wojnę, ale wysiłki te mają również charakter edukacyjny i informacyjny.

Raport ws. strat wojennych

1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

W kwietniu rząd przyjął uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:38 PR24 2023_05_30-07-08-19.mp3 Arkadiusz Mularczyk gościem Doroty Kani (24 pytania - Rozmowa poranka) 

Czytaj więcej:

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania 

Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 30.05.23

Godzina emisji: 7.06

PR24/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także