more_horiz

Dyrektywa obronna rządu Tuska. Poseł PO: nie było w tych planach wariantu, że Polska się nie broni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 08:56
- Nie ma tam wariantu oddającego bez walki połowę kraju, był za to wariant samodzielnej operacji obronnej - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PO Czesław Mroczek o pokazanych przez szefa MON planach obrony Polski na linii Wisły, opracowanych w czasach rządów PO-PSL. - Nie było w tych planach wariantu, że Polska się nie broni, nie broni terytorium - podkreślał. 

W niedzielę w spocie opublikowanym w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak ujawnił dokumenty, z których wynika, że za rządów PO-PSL plan obrony Polski rozpoczynał się od linii Wisły. W spocie pojawiają się zdjęcia m.in. fragmentów planu użycia Sił Zbrojnych RP w ramach samodzielnej operacji obronnej, zatwierdzonego przez b. szefa MON Bogdana Klicha. - Rząd Tuska, w razie wojny, był gotowy oddać połowę Polski; dokumenty dobitnie pokazują, że Lublin, Rzeszów i Łomża mogły być polską Buczą - mówił szef MON w nagraniu.

- Dokument ten wynika ze strategii bezpieczeństwa narodowego przyjętej w 2007 roku - przypomniał w Polskim Radiu 24 poseł PO Czesław Mroczek. Podkreślał, że dyrektywa strategiczno-obronna przyjmowała "różne warianty, które mogą Polskę spotkać". Zaznaczył, że nie chce przerzucać odpowiedzialności za przygotowanie planów strategicznych Polski. - Chodzi o to, że na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat mieliśmy planowanie obronne i operacyjne uzgodnione z NATO i te plany były częścią planowania krajowego - wyjaśnił. 

Dyrektywa obronna rządu Tuska. Mroczek: nie było w tych planach wariantu, że Polska się nie broni

Przekonywał, że w ujawnionej przez szefa MON dyrektywie przyjęto wariant, że "do czasu przybycia wsparcia sojuszniczego, Wojsko Polskie będzie się bronić". Zaznaczył, że "nie ma tam wariantu oddającego bez walki połowę kraju". był natomiast wariant "samodzielnej operacji obronnej", w której "Wojsko Polskie broni się samo do czasu przybycia wsparcia sojuszniczego". 

- Ujawnianie tych planów operacyjnych jest więcej niż nieodpowiedzialnością, a po drugie, nie było w tych planach wariantu, że Polska się nie broni, nie broni terytorium - ocenił Czesław Mroczek. 

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
14:41 Czeslaw-Mroczek--[PR24]PR24 (mp3) 21 wrzesień 2023 07_33_31.mp3 Czesław Mroczek o dyrektywie obronnej rządu Tuska ujawnionej przez Mariusza Błaszczaka ("24 pytania - rozmowa poranka")

Czytaj także w TVP.Info: "Rząd Tuska był gotowy oddać połowę Polski". MON ujawnia wstrząsające dokumenty

Czytaj także w I.pl: Plan obrony Polski na linii Wisły to dokument o charakterze zdrady racji stanu. Mocne słowa premiera Morawieckiego

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

ProwadzącyStanisław Janecki

Gość: Czesław Mroczek (poseł PO)

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 7.36


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także