more_horiz

Uhonorowanie byłego członka SS w Kanadzie. Szef MEiN: podjąłem kroki w kierunku jego ekstradycji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 07:52
- Jeśli ujawnił się ukraiński nacjonalista z SS Galizien, to trzeba działać. Podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski. Nie ma miejsca w dzisiejszym świecie na gloryfikowanie choćby jednego nazisty, który brał udział w ludobójstwie na narodzie polskim na Wołyniu - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Bezpośrednio po uzyskaniu informacji o Jarosławie Hunce i powitaniu go owacjami przez parlament Kanady i prezydenta Zełenskiego prokurator rozpoczął analizę tomów akt dotyczących zbrodni w Hucie Pieniackiej - poinformował rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.

Prokuratorzy IPN analizują posiadane dokumenty, sprawdzając, czy zamieszkały w Kanadzie ukraiński funkcjonariusz SS brał udział w zbrodni na Polakach. Ukraińcy z SS Galizien uczestniczyli w lutym 1944 roku w zbrodni w Hucie Pieniackiej, gdzie wymordowali ludność cywilną.

"Bezczelność banderowców nie zna granic"

Zdaniem Przemysława Czarnka "bezczelność banderowców, na Ukrainie czy w Kanadzie, nie zna granic - skoro podsunęli prezydentowi Ukrainy i premierowi Kanady człowieka, który działał w SS Galizien".

- Poza tym przy tej sprawie prezydent Wołodymyr Zełenski się skompromitował - podkreślił minister edukacji i nauki.

- Jeśli ujawnił się ukraiński nacjonalista z SS Galizien, to trzeba działać. Podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski. Nie ma miejsca w dzisiejszym świecie na gloryfikowanie choćby jednego nazisty, który brał udział w ludobójstwie na narodzie polskim na Wołyniu - dodał szef resortu.

Zobacz na i.pl: Wołodymyr Zełenski w kanadyjskim parlamencie uhonorował nazistę. Jarosław Hunka działał w SS-Galizien. Jest stanowisko Polski

Podczas przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kanadyjskim parlamencie spiker Izby Gmin Anthony Rota uhonorował 98-letniego Jarosława Hunkę - który podczas II wojny światowej służył w szeregach 14 Dywizji Grenadierów SS - nazywając go "bohaterem Ukrainy i Kanady". Potem za to przeprosił. Waffen SS, w której strukturach znajdowała się jednostka Hunki, było odpowiedzialne za mordowanie między innymi Polaków i Żydów.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:30 PR24 2023_09_28-07-08-14.mp3 Przemysław Czarnek o uhonorowaniu byłego członka SS w Kanadzie (24 pytania - Rozmowa poranka) 

***

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)

Data emisji: 28.09.2023

Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także