Konfrontacje Idei: problemy systemu emerytalnego
Od 2013 wiek emerytalny w Polsce wynosi 67 lat i jest równy dla kobiet oraz mężczyzn. W lipcu rząd poparł prezydencki projekt, który oznacza powrót do poprzednich założeń – wiek emerytalny zostanie skrócony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W Konfrontacjach Idei o polskim systemie emerytalnym rozmawiali dr Aleksandra Wiktorow, była wiceminister pracy i była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz dr hab. Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego.
2016-09-24, 10:21
Posłuchaj
Jak oceniał w Polskim Radiu 24 dr hab. Marek Rymsza, podwyższenie wieku emerytalnego było nieuniknionym działaniem. – Należy dążyć do tego, by wiek przechodzenia na emeryturę był coraz późniejszy. Inaczej będzie trzeba podnosić składki lub wypłacać coraz niższe świadczenia – wskazywał ekspert.
Dr Aleksandra Wiktorow zaznaczyła przy tym, że wszelkie zmiany w systemie emerytalnym muszą być rozłożone w czasie i powiązane z innymi reformami. – W tym kontekście dużą rolę odgrywa służba zdrowia; musi być ona na coraz wyższym poziomie – podkreślała. – Ważne jest również profilowanie przedsiębiorstw, tak by osoby w wieku przedemerytalnym mogły wykonywać jakąś pracę – zauważyła była wiceminister pracy.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był prof. Ryszard Bugaj.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp
Data emisji: 24.09.16
Godzina emisji: 9.15
Polecane
REKLAMA