Myśl filozoficzna Hegla i Kierkegaarda. Książka "Hegel – Kierkegaard. Filozoficzno-teologiczna kontrowersja"
- Współczesna filozofia jest pod przemożnym wpływem Hegla. Wcześniej była odczytywana na dwa sposoby, w kontekście kultury judeo-chrześcijańskiej lub w klimacie ateistycznym. Hegel chciał zespoić filozofię z chrześcijaństwem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Aleksander Prokopski, autor książki "Hegel – Kierkegaard. Filozoficzno-teologiczna kontrowersja".
2023-11-26, 12:30
Hegel i Kierkegaard reprezentują dwie z jakoby wykluczających się możliwości filozoficzno-teologicznego myślenia - systemowego i egzystencjalnego. Wybór jednej z nich nie musi od razu prowadzić do kontrowersji. Można opowiedzieć się, w zależności od indywidualnych preferencji, za jedną lub drugą możliwością. Kontrowersja ma miejsce wtedy, gdy jedna z opcji zostanie uznana za lepszą. Na przykład dlatego, że jest lepiej umotywowana, usystematyzowana, że widoczne są jej pozytywne rezultaty. "Albo-albo” wyraża nie tylko dwa odmienne style myślenia, lecz także oznacza ich rywalizację o miano wiarygodnego.
Który z filozofów dał bardziej spójny i rzetelny wyraz swoim poglądom, oddał istotę tego, co rzeczywiste bądź egzystencjalne?
Posłuchaj
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Jacek Aleksander Prokopski (Politechnika Wrocławska)
Data emisji: 26.12.2023
Godzina emisji: 11.35
Polecane
REKLAMA