X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jestem filozofem świata". Pierwsza biografia Romana Ingardena

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 13:23
 -Środowisko naukowe źle przyjęło fenomenologię. Wizję polskiej filozofii ukształtował na początku XX wieku Kazimierz Twardowski i nowy trend nie był w stanie się wtedy przebić - mówił w Polskim Radiu 24 historyk filozofii prof. Radosław Kuliniak, współautor pierwszej biografii filozofa Romana Ingardena.
Audio
  • Prof. Radosław Kuliniak o Romanie Ingardenie (Konfrontacje idei)
Okładka książki Jestem filozofem świata
Okładka książki "Jestem filozofem świata"Foto: mat.promocyjne

Roman Ingarden był uczniem znakomitych filozofów – Twardowskiego i Husserla, studiował we Lwowie, Getyndze i Fryburgu. Wykształcenie i napisane prace uplasowały go w elitarnym gronie światowych fenomenologów. Przyjaźnił się z Edmundem Husserlem i jego żoną Malwiną, a także z Edith Stein, Adolfem Reinachem, Aleksandrem Koyrém, Aleksandrem Rosenblumem, czy też z małżeństwem Conradów (Hedwig i Theodorem Hansem).

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął działalność dydaktyczną w lubelskich, warszawskich i toruńskich szkołach średnich, aby po uzyskaniu habilitacji przenieść się do Lwowa na Uniwersytet Jana Kazimierza. Druga wojna światowa to czas walki o przetrwanie własne i rodziny. Pisze też wtedy swoje najważniejsze dzieło – Spór o istnienie świata, uczestniczy w tajnym nauczaniu.

Po 1945 roku następuje najtrudniejszy chyba okres w życiu naukowym Ingardena. Filozof bierze wówczas aktywny udział w zmaganiach o reaktywację ośrodków akademickich, czasopism i towarzystw filozoficznych, broniąc przy tym autonomii polskiej filozofii i nauki oraz dorobku filozofii lwowskiej.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na częste kontakty Romana Ingardena z Karolem Wojtyłą. - Nie nazwałbym jednak późniejszego papieża uczniem Romana Ingardena. Znalazły swoje spełnienie w roku 1968, gdy Ingarden zaproszony do Kurii Biskupiej wygłosił obszerny wykład na temat Edyty Stein. Papież Jan Paweł II wyniósł ją potem na ołtarze. Drogi Ingardena i Wojtyły zawsze się schodziły - tłumaczył prof. Radosław Kuliniak.

Chronologiczny zakres dwutomowej biografii "Jestem filozofem świata" obejmuje lata 1893–1938 (tom I) oraz 1939–1970 (tom II). 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Radosław Kuliniak
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 08.08

PR24

Zobacz więcej na temat: filozofia Roman Ingarden
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fenomenologia po polsku, czyli o postaci i filozofii Romana Ingardena

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 14:05
"Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność" - twierdził Roman Ingarden. I sam zgodnie z tą maksymą postępował, niezależnie od tego, czy analizował sposób istnienia dzieł sztuki, czy spierał się z Edmundem Husserlem.
rozwiń zwiń