more_horiz

"To musi wybrzmiewać". Profesor Suleja o historii polsko-niemieckiej i reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 12:25
- Jeżeli chodzi o społeczeństwa zachodnie, wiedza na temat realiów okupacyjnych jest wiedzą znikomą. Jest wiedzą, która właściwie nie przebija się do świadomości młodszego pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Suleja, historyk.
Profesor Włodzimierz Suleja: porównania realiów Zachodu z tymi, które panowały na Wschodzie, są niezwykle mylne
Profesor Włodzimierz Suleja: porównania realiów Zachodu z tymi, które panowały na Wschodzie, są niezwykle mylneFoto: Shutterstock/Everett Collection

Gościem audycji "Konfrontacje idei" był prof. Włodzimierz Suleja, który na antenie Polskiego Radia 24 mówił o opublikowanym raporcie ws. reparacji wojennych od Niemiec

Świadomość historyczna 

Jeżeli chodzi o społeczeństwa zachodnie, wiedza na temat realiów okupacyjnych jest wiedzą znikomą. Jest wiedzą, która właściwie nie przebija się do świadomości młodszego pokolenia - powiedział gość Zdzisława Krasnodębskiego. 

Dodał, że "porównania realiów Zachodu z realiami, które były na Wschodzie, a zwłaszcza w Polsce, są niezwykle mylne, ponieważ ta okupacja od początku była zbrodnicza, ta okupacja od początku polegała na niszczeniu fizycznym obywateli Polski i na systematycznej, planowanej grabieży wszystkiego, co możliwe, poczynając od kultury, a kończąc na dobrach materialnych".

- Jeżeli dodamy do tego, że w prawodawstwie niemieckim, które było tu stosowane, karano śmiercią za pomoc udzielaną wtedy społeczności żydowskiej czy obywatelom polskim pochodzenia żydowskiego, to pojawia się dodatkowy element, który jest też niezrozumiany na Zachodzie, który powoduje, że możliwe są stwierdzenia o tym, iż tu Holokaust dokonał się przez Polaków i jesteśmy przynajmniej współsprawcami tej hekatomby - mówił prof. Włodzimierz Suleja. 

"Są to elementy, które muszą wybrzmiewać"

Podkreślił, że "są to elementy, które muszą wybrzmiewać i które zresztą w raporcie ws. reparacji wojennych od Niemiec bardzo mocno wybrzmiały". - Wybrzmiały nie tylko, jeżeli chodzi o część historyczną. Podkreślono, że było inaczej, że te zbrodnie były dokonywane w dużych miastach, miasteczkach i wsiach - powiedział gość PR24.

- Myślę, że jeżeli te elementy - w jakikolwiek sposób - przebije się do świadomości niemieckiej, ale też i społeczeństw zachodnich, to będzie to istotne z punktu widzenia utwierdzania wiedzy historycznej tej globalnej i tej, która nas dotyczy - dodał. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:27 PR24 2022_10_09-11-33-40.mp3 Profesor Włodzimierz Suleja: porównania realiów Zachodu z tymi, które panowały na Wschodzie, są niezwykle mylne (Konfrontacje idei/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Konfrontacje idei

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Włodzimierz Suleja, historyk

Data emisji: 09.10.2022

Godzina emisji: 11.33

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także