Wspólne ćwiczenia białorusko-brytyjskie. Ekspert: liczne działania wywiadu i kontrwywiadu
- Ciekawa lekcja dla obu stron, wydaje mi się, że bardzo mocno nasycona działaniami wywiadu i kontrwywiadu. Obstawiam, że każdy z tych żołnierzy, z jednej i drugiej strony, nie jest osobą przypadkową - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z Defence24, odnosząc się do wspólnych ćwiczeń komandosów Białorusi i Wielkiej Brytanii. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" był także dr Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2020-03-04, 21:46
Posłuchaj
W niedzielę rozpoczęły się na Białorusi wspólne ćwiczenia wojskowe komandosów białoruskich i brytyjskich. Ćwiczenia odbywają się pod egidą ONZ, zaś rosyjskie media coraz bardziej niechętnie odnoszą się do polityki Mińska, przypominając Ukrainę i przypadek Wiktora Janukowycza. O znaczeniu ćwiczeń mówili w Polskim Radiu 24 dr Witold Rodkiewicz i dr Jacek Raubo.
"Symboliczny gest"
Powiązany Artykuł
Białoruś chce ropy z Zachodu. Łukaszenka polecił dobudować infrastrukturę
Goście zostali zapytani, czy działania Aleksandra Łukaszenki wobec zachodu, zwłaszcza wspólne ćwiczenia białorusko-brytyjskie, mają szczególne znaczenie pod kątem ewentualnego zacieśniania współpracy między Europą Zachodnią a Białorusią.
- To oczywiście jest sygnał ze strony Łukaszenki, taki symboliczny gest, który nie zmienia niczego w strukturach uzależnienia Białorusi przez Rosję na poziomie gospodarczym, strukturalnym, strategicznym i tak dalej. Z tego punktu widzenia nie jest to wydarzenie ważne. Ale też bym nie przesadzał w drugą stronę. Jest to jednak sygnał, trwa w tej chwili rodzaj targu pomiędzy Putinem a Łukaszenką o stopień autonomii, stopień swobody działania Republiki Białorusi w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej - stwierdził dr Witold Rodkiewicz, podkreślając, że Rosji zależy na zwiększeniu tej zależności, zaś "Łukaszenka się opiera".
Aspekt wojskowy i wywiadowczy
Powiązany Artykuł
Kamil Kłysiński: Rosja zdeterminowana, żeby zmusić Łukaszenkę do ustępstw
Na to zagadnienie zwrócił z kolei dr Jacek Raubo. Zgodził się on, że z punktu widzenia polityki, wydarzenie ma charakter symboliczny.
REKLAMA
- Ale z drugiej jest też taki wojskowy i wywiadowczy aspekt. Trzeba pamiętać, że to jest istotne - stwierdził dr Jacek Raubo. Podkreślił, że armie te na co dzień nie współpracują, więc ta możliwość spotkania, poznania swoich metod, strategii i sposobu funkcjonowania ma szczególne znaczenie.
- Ciekawa lekcja dla obu stron, wydaje mi się, że bardzo mocno nasycona działaniami wywiadu i kontrwywiadu. Obstawiam, że każdy z tych żołnierzy, z jednej i drugiej strony, nie jest osobą przypadkową i osoby przypadkowe nie będą się tam spotykały - wyjaśnił.
W dalszej części audycji poruszono zagadnienie relacji rosyjsko-tureckich w związku z sytuacją w Syrii.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Spojrzenie na Wschód"
Prowadzi: Maria Przełomiec
Goście: dr Witold Rodkiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Jacek Raubo (Defence 24)
Data emisji: 04.03.2020
Godzina emisji: 20.33
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA