Spekulacje o dymisji Załużnego. Marek Kozubel: Zełenskiego martwią jego wysokie notowania

2024-01-31, 22:13

Spekulacje o dymisji Załużnego. Marek Kozubel: Zełenskiego martwią jego wysokie notowania
Zdaniem analityków Defence24, Wołodymyra Zełenskiego wysokie notowania Załużnego. Foto: ABACA/Abaca/East News/ photowalking / Shutterstock.com

- Tym, co powstrzymywało biuro prezydenta przed postawieniem "kropki nad i" w sprawie dymisji Wałerija Załużnego była możliwa reakcja społeczna, wojska ukraińskiego, ale również i partnerów z Zachodu - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk Marek Kozubel z Defence24.pl. - Ukraińcy wiedzą, że Załużny był zwolennikiem wojny manewrowej, wyciągnięcia Rosjan z okopów i pobicia ich w polu - dodawał Michał Bruszewski.

Na Ukrainie trwają spekulacje na temat odwołania naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych. O sprawie pisał także wtorkowy "Financial Times". Informatorzy gazety stwierdzili, że Zełenski w poniedziałek zaproponował Załużnemu objęcie nowej roli, ale ten odmówił, przy czym jak dodają dwie z tych osób, prezydent Ukrainy miał powiedzieć generałowi, że niezależnie od tego, czy przyjmie tę rolę, zostanie usunięty z obecnego stanowiska. Wszystkie cytowane źródła zastrzegły, że Zełenski nie zdymisjonował jeszcze Załużnego i może tego nie zrobić przez jakiś czas.

Dwugłos w sprawie Załużnego

- Tym, co powstrzymywało biuro prezydenta przed postawieniem "kropki nad i" była możliwa reakcja społeczna, wojska ukraińskiego, ale również i partnerów z Zachodu - ocenił w Polskim Radiu 24 Marek Kozubel z Defence24.pl. Dodał też, że Zełenskiego i jego otoczenie martwią wysokie notowania gen. Załużnego wskazujące, że gdyby przeszedł on do cywila i kandydował w najbliższych wyborach, mógłby zjednoczyć całą opozycję i "zmieść" Zełenskiego w drugiej turze. 

Zdaniem Michała Bruszewskiego zaś, kancelarii prezydenta Ukrainy nie udało się zrzucić na Załużnego odpowiedzialności za niepowodzenia na froncie i nieudaną kontrofensywę. - To dlatego, że Ukraińcy wiedzą, że Załużny był zwolennikiem wojny manewrowej, wyciągnięcia Rosjan z okopów, nie uporczywego bronienia np. Bachmutu, chciał pobić Rosjan w polu - wskazał. 

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

W audycji także rozmowa o książce "Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza" opisującej eskalację wojny na Ukrainie od lutego do listopada 2022 roku. Opracowanie autorstwa Michała Bruszewskiego, Marka Kozubela i Macieja Szopy ukazało się nakładem wydawnictwa Bellona. Autorzy opisują w niej przyczyny niepowodzenia Rosjan na początku starcia oraz wskazują kluczowe bitwy pierwszego roku pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej. 

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy: 


Posłuchaj

Marek Kozubel i Michał Bruszewski o sytuacji na Ukrainie ("Spojrzenie na wschód"/ PR24) 25:52
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Michał Bruszewski, Marek Kozubel (Defence24.pl)

Data emisji: 31.01.2024

Godzina emisji: 20.33


Polskie Radio 24/ mbk

Polecane

Wróć do strony głównej