more_horiz

Napięcia pomiędzy Kazachstanem a Rosją. Górecki: to próba emancypacji Nur-Sułtanu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 22:35
- Ja bym powiedział, że napięcia pomiędzy Kazachstanem a Rosją to jest pewna próba emancypacji Nur-Sułtanu oraz wykorzystania okazji, że Moskwa jest zaangażowana w wojnę na Ukrainie - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 historyk i publicysta z Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Górecki.
Wojciech Górecki: napięcia pomiędzy Kazachstanem a Rosją to próba emancypacji Nur-Sułtanu
Wojciech Górecki: napięcia pomiędzy Kazachstanem a Rosją to próba emancypacji Nur-SułtanuFoto: MIKHAIL KLIMENTYEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK / POOL/PAP

Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew polecił rządowi dywersyfikację tras dostaw ropy naftowej na Zachód z pominięciem Federacji Rosyjskiej. Kazachski przywódca podjął taką decyzję po tym, jak rosyjski sąd nakazał Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego wstrzymać działalność na 30 dni.

Historyk i publicysta z Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Górecki odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do aktualnych napięć na linii Nur-Sułtan-Moskwa. Jak wskazał, jest sceptyczny wobec nazywania obecnych relacji "sporem". - Ale oczywiście można mówić o różnicy zdań, która jest wyraźna - powiedział.

Wyjaśniając kontekst międzynarodowy, wskazał, że wojna na Ukrainie, a także kwestia dostaw surowców energetycznych do Europy sprawiają, że napięcia te rzeczywiście zwracają uwagę wielu obserwatorów z regionu oraz ze świata. - Mieliśmy głośne wypowiedzi polityków - na przykład Kassyma-Żomarta Tokajewa - ale to jednak jeszcze nie jest konflikt - podkreślił.

Napięcia pomiędzy Kazachstanem a Rosją

Ja bym powiedział, że to jest pewna próba emancypacji Kazachstanu oraz wykorzystania okazji, że Rosja jest zaangażowana w wojnę na Ukrainie - mamy w związku z tym do czynienia z przerwaniem łańcuchów dostaw, w tym z utrudnieniami, jeśli chodzi o dostawy surowców energetycznych, których Kazachstan jest eksporterem - wskazał.

Historyk i publicysta ocenił, że "jest to próba zwrócenia uwagi na Nur-Sułtan i pokazania, że jest on podmiotem w tych relacjach, a także że również może coś zaoferować światu zewnętrznemu, a przez to wzmocnić swoją pozycję, również kosztem Rosji, w której jako cień i członek integracyjnych formatów postsowieckich się znajdował".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:21 PR24_mp3 2022_07_13-20-33-17.mp3 Wojciech Górecki: napięcia pomiędzy Kazachstanem a Rosją to próba emancypacji Nur-Sułtanu ("Spojrzenie na wschód"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Wojciech Górecki (historyk, publicysta; Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 13.07.2022 r.

Godzina emisji: 20.33

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także