more_horiz

Wojna na Ukrainie a relacje wewnątrz Kościołów wschodnich. Burmistrz Supraśla o tym, co się zmieniło od 24 lutego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 22:58
Gościem Polskiego Radia 24 był historyk i burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, który opowiedział o konsekwencjach rosyjskiej wojny na Ukrainie dla relacji wewnątrz Kościołów wschodnich.
Wojna na Ukrainie a relacje wewnątrz Kościołów wschodnich. Burmistrz Supraśla o tym, co się zmieniło od 24 lutego
Wojna na Ukrainie a relacje wewnątrz Kościołów wschodnich. Burmistrz Supraśla o tym, co się zmieniło od 24 lutegoFoto: Drop of Light/Shutterstock

Jak wskazał Radosław Dobrowolski, zauważa on problem w stosunku hierarchów polskiej Cerkwi prawosławnej do wojny oraz do tego, co się dzieje w tej chwili na Wschodzie, w kontekście podziału struktur kościelnych na Ukrainie. - Moim zdaniem wajcha została przechylona po 24 lutego. Wcześniej niektóre sprawy nie stanowiły żadnego problemu - powiedział.

Gość audycji wskazał, że "polityka Cerkwi prawosławnej polega obecnie na antagonizowaniu i kreowaniu fobii antyunickiej i antyukraińskiej". - Uważam, że po tym, co się stało na Ukrainie, my - jako społeczeństwo polskie - spodziewamy się zupełnie innego podejścia do tych spraw. Czyli większego poparcia, powrotu do korzeni prawosławnych, a nie bazowania na tradycji powojennej, kiedy to Cerkiew prawosławna w Polsce została ponownie zrusyfikowana po 1944 roku - skomentował.

Historyk zaznaczył ponadto, że zauważa "kreowanie pewnego konfliktu". - Niestety jest to widoczne po różnych antyukraińskich wypowiedziach, antagonizowaniu, sugerowaniu, że katolicy chcą zabierać klasztor w Supraślu, że ma powstać cerkiew unicka - wymienił. - Trzeba powiedzieć, że to jest wszystko nieprawdą. Moim zdaniem to może być scenariusz pisany gdzieś w Moskwie - dodał gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:54 PR24_mp3 2022_09_07-20-43-19.mp3 Radosław Dobrowolski o konsekwencjach rosyjskiej wojny na Ukrainie dla relacji wewnątrz kościołów wschodnich ("Spojrzenie na Wschód"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Radosław Dobrowolski (historyk, burmistrz Supraśla)

Data emisji: 7.09.2022

Godzina emisji: 20.33

ng

Zobacz także

Zobacz także