more_horiz

Rola Białorusi w wojnie Rosji z Ukrainą. Dr Pieczyński: Łukaszenka nie może już odwrócić się od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 21:04
- Nie można wyobrazić sytuacji, kiedy Łukaszenka potępia Białoruś i idzie razem z Zachodem. Jest to niemożliwe. Może dawać jedynie sygnały, żeby Zachód złagodził pewne naciski - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Pieczyński, politolog i rusycysta. 
Zdanie dra Pieczyńskiego, Łukaszenka nie może już odwrócić się od Putina
Zdanie dra Pieczyńskiego, Łukaszenka nie może już odwrócić się od PutinaFoto: Drop of Light/shutterstock

Białoruś bierze udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie - oświadczył we wtorek Alaksandr Łukaszenka, dodając, że Białoruś "nie wysyła swoich żołnierzy" do tych walk. Media niezależne wskazują, iż po raz pierwszy potwierdził udział Mińska w wojnie. - Jeśli chodzi o nasz udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, to bierzemy tam udział. Nie ukrywamy tego. Ale nikogo nie zabijamy. Nie wysyłamy nigdzie swoich wojskowych - oświadczył Łukaszenka. Zapewnił, że Mińsk "nie narusza swoich zobowiązań" i że udział Białorusi "polega na tym, by nie dopuścić do rozszerzenia się tego konfliktu na terytorium".

Pozycja Białorusi

Dr Maciej Pieczyński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że Aleksander Łukaszenka przez wiele lat próbował balansować między Rosją a Zachodem. - Łukaszenka przez wiele lat próbował grać rolę pośrednika miedzy Rosją i Ukrainą. Po 24 lutego białoruska propaganda zaczęła mocno stawać po stronie Rosji i krytykować Zachód i Ukrainę. Zaznaczała jednocześnie, że Ukraina jest bratnim narodem, którego trzeba wyzwolić - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił jednak, że sytuacja zaczęła się zmieniać po sfałszowanych wyborach na Białorusi w 2020 roku i po ataku Rosji na Ukrainę. Jego zdaniem Białoruś ma teraz małe pole manewru. - Zaznaczano, że Białoruś nie będzie brać udziału w wojnie. Łukaszenka obawiał się udziału, żeby nie stracić pozycji mediatora i nie skompromitować się tak dalece jak Putin w oczach Zachodu. Zdawał sobie sprawę także z tego, że białoruska armia nie jest gotowa - powiedział.

- Nie można wyobrazić sytuacji, kiedy Łukaszenka potępia Białoruś i idzie razem z Zachodem. Jest to niemożliwe. Może dawać jedynie sygnały, żeby Zachód złagodził pewne naciski - dodał.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
24:24 PR24_mp3 2022_10_05-20-34-58.mp3 Dr Maciej Pieczyński o polityce Białorusi (Spojrzenie na wschód)

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Maciej Pieczyński (politolog, rusycysta)

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 20.33

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także