Rozpruwacz kulturalny: narodziny dyktatora

Ogromna inteligencja, wyczucie słabości przeciwników i umiejętność manipulowania otoczeniem. Oto jedne z cech, które predestynują do bycia dyktatorem. O tym, jak ktoś taki może dorastać i kształtować swoją osobowość, pokazuje film „Dzieciństwo wodza”. Przy okazji polskiej premiery dzieła Brady’ego Corbeta w audycji „Rozpruwacz kulturalny” zastanawialiśmy się czym był faszyzm i czy ta ideologia może dziś powrócić.

2016-11-26, 22:50

Rozpruwacz kulturalny: narodziny dyktatora
Kadr z filmu "Dzieciństwo wodza". Foto: mat. prasowe

Posłuchaj

26.11.16 Michał Przeperski: „Faszyzm czerpał korzyści z upadku więzi rodzinnych (…)”.
+
Dodaj do playlisty

„Dzieciństwo wodza” to dramat opowiadający historię chłopca przebywającego w podparyskiej wsi tuż po I wojnie światowej. Prescott nie może liczyć na uwagę swoich rodziców. Ojciec jest dyplomatą, a matka sfrustrowaną i konserwatywną protestantką. Bogata wyobraźnia podszeptuje dziecku coraz bardziej radykalne formy buntu, które z czasem prowadzą go do systematycznego podporządkowywania rodziców i przejęcia kontroli nad ich zachowaniem oraz emocjami.

– Model tradycyjnej rodziny, z silnym przywództwem ojca, w toku procesów industrializacyjnych ulegał powolnemu rozpadowi. Wszelkie ruchy opierające się na masowej legitymizacji, do nich zaliczał się też faszyzm, czerpały pełnymi garściami m.in. z zaniku konserwatywnego autorytetu ojca. Swoją ideologię, na postawieniu młodych przeciwko starym, oparł również Józef Stalin – powiedział Michał Przeperski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. 

Mateusz Zaremba, socjolog z Uniwersytetu SWPS, zgodził się z tym, że niezwykle istotna w ideologii ruchów totalitarnych była młodość, a także kult tężyzny fizycznej. Do tego zjawiska nawiązuje także wiek głównego bohatera filmu „Dzieciństwo wodza”.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Rozpruwacz Kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________


Data emisji: 26.11.16

Godzina emisji: 18.15

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej