"Gatunek to pewnego rodzaju rozpoznawalna matryca". Prof. Kletowski o filmowych schematach fabularnych
- Gatunek to pewnego rodzaju rozpoznawalna matryca, która czytelna jest dla wielbicieli kina. Dzieje się to niezależnie od tego, czy zamieszkują oni Europę, Azję czy USA - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, filmoznawca.
2021-11-30, 11:25
Audycja poświęcona była najnowszej książce prof. Piotra Kletowskiego, która nosi tytuł "Europejskie kino gatunków 3". W rozmowie z twórcą można znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: co to jest gatunek, czy w NRD powstawały dobre westerny, czy "demoludy" mogły stworzyć kino science fiction z prawdziwego zdarzenia oraz czemu służą filmy historyczne w putinowskiej Rosji?
Na początku prof. Piotr Kletowski wyjaśnił, że gatunek jest to "rozpoznawalna matryca, która czytelna jest dla wielbicieli kina. Dzieje się to niezależnie od tego, czy zamieszkują oni Europę, Azję czy USA".
Dodał, że to "pozwala tworzyć pewno rodzaju efekty, które z jednej strony są takie same, a z drugiej są realizowane pod innymi szerokościami geograficznymi i dzięki temu reprezentują pewnego rodzaju modyfikacje". - Są one tak interesujące - podkreślił.
Western
REKLAMA
- Przecież wiadomo, że western został wynaleziony przez Amerykanów, a był nie tylko realizowany w USA. Tego rodzaju filmy tworzono we Włoszech, NRD, ale też i w dalszej części świata. Mimo iż powtarzały rozwiązania popularne, charakterystyczne dla kina amerykańskiego, to bardzo często pokazywały zupełnie coś innego. Można było mówić na przykład o rzeczywistości powojennej na ziemiach odzyskanych w Polsce po 1945 roku - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
Powiedział również, że "kino gatunkowe robione w Europie Zachodniej było traktowane jako gorszy kuzyn kina amerykańskiego". Jednak jego zdaniem była to niesłuszna ocena, ponieważ na przykład Sergio Leone czy inni pokazywali, że ich twórczość dorównuje produkcjom amerykańskim, a nawet można powiedzieć, że były one śmielsze, z czego później korzystało kino amerykańskie.
Czytaj więcej:
- "Mówić o samym sobie to rzecz kłopotliwa". Libera o książce "W cieniu marnego czasu. O twórczości A. Libery"
- "Jestem Greta". Dr Mazur: każdemu, kto ogląda ten film, zapalają się czerwone lampki
Posłuchaj
Więcej w nagraniu
***
Audycja: Rozpruwacz kulturalny
REKLAMA
Prowadzi: Jakub Moroz
Gość: prof. Piotr Kletowski (filmoznawca)
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
nj
REKLAMA