Rola mitu i mitologii w kulturze. „Mitologie próbują ukazać nam sens rzeczywistości”
– Mity przedstawiają rzeczywistość wykraczającą poza wszelkie możliwości refleksji nad nią – powiedział prof. Andrzej Szyjewski, religioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o znaczeniu i wpływie mitu oraz mitologii na dawną kulturę plemienną, a także tą współczesną, na kulturę wysoką, jak i popularną.
2018-04-28, 19:22
Posłuchaj
Prof. Andrzej Szyjewski podkreślił, że nie ma szans na filozoficzne i rozumowe opracowanie mitu. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, mitów można jedynie słuchać. Podkreślił, że rolą mitologii jest umocnienie jej odbiorców w obrębie pewnego systemu przekonań i modelu świata, który prezentuje.
– Mity mają ukazać normy do działania w perspektywie takiej rzeczywistości. Postacie herosów są wzorcowymi przykładami ludzi podejmujących swe działania w relacji do świata boskiego w ten sposób, by uzasadnić i podbudować uniwersum, w którym żyją. Utożsamiają się oni z pewnymi wartościami. Mam tu na myśli nie tylko bohaterów z mitologii chociażby greckiej, ale również z tej współczesnej, której przedstawicielami mogą być Superman lub Batman – wyjaśnił religioznawca.
Bardzo trudno znaleźć kultury, które nie miałyby jakiegoś odniesienia do pewnej rzeczywistości, czasu lub przestrzeni w formie idealnej, które oferują mity. Prof. Andrzej Szyjewski przyznał, że z punktu widzenia antropologii, można powiedzieć, że mitologia posiada strukturę uniwersalną. – Istnieją pewne powtarzające się schematy w obrębie opowieści mitologicznych. Jest to niezależnie od kultury, z jaką mamy do czynienia – dodał.
Więcej na temat mitów i mitologii we współczesnym świecie w całej rozmowie z prof. Andrzejem Szyjewskim.
REKLAMA
Audycję „Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
______________________
REKLAMA
Data emisji: 28.04.18
Godzina emisji: 18.15
REKLAMA