X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stoicyzm reformowany jako antidotum na dzisiejsze czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 00:34
- Stoicyzm w pełni rozkwitł w starożytności i problem polega na tym, że się później nie rozwijał. Dzisiejszy powrót do stoicyzmu polega na tym, by zastanowić się, jaki powinien on być, gdyby nadrobił 2 tys. lat - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Stankiewicz, filozof, UW.
Audio
  • Dr Piotr Stankiewicz w rozmowie o stoicyzmie reformowanym ("Rozpruwacz Kulturalny")
Dr Piotr Stankiewicz: stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą
Dr Piotr Stankiewicz: "stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą"Foto: shutterstock.com/frankie's

Epidemia COVID-19, zamieszki na arenie międzynarodowej czy zbliżający się konflikt amerykańsko-chiński to tylko niektóre ze współczesnych niepokojów. Pojawiają się nawet głosy o rychłym upadku naszej cywilizacji i porównania naszych czasów do schyłku Cesarstwa Rzymskiego. Stąd biorą się również przywołania wielu wybitnych myślicieli z tamtego okresu, a omawianym dziś nurtem jest stoicyzm.

Protesty BLM Szwajcaria PAP-1200.jpg
Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

"Działania, które pomagają"

- Nie jest to tylko anegdota czy rozdział książki z historii filozofii, ale też coś, z czym możemy żyć dzisiaj i co może pomóc nam w dobrym, szczęśliwym życiu w tych nie do końca spokojnych czasach - zaznaczył dr Piotr Stankiewicz.

- Ruch współczesnych stoików, do których się zaliczam oraz idea porównania dawnego stoicyzmu do dzisiejszych czasów nie jest moim pomysłem. Ta tradycja sięga czasów renesansu. Stoicyzm w pełni rozkwitł w starożytności i problem polega na tym, że się później nie rozwijał. Dzisiejszy powrót do stoicyzmu polega na tym, by zastanowić się, jaki powinien on być, gdyby nadrobił 2 tys. lat. Stąd wziął się stoicyzm reformowany - dodał.

- To pewna postawa, myślenie i działania, które nam zawsze pomagają. Stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą. Nie chodzi o to, by nie interesować się niczym poza własnym ogródkiem, ale o kierowanie się wartościami, celami oraz kierunkiem, w jakim kształtuje się charakter - tłumaczył filozof.

Więcej na temat stoicyzmu reformowanego w dalszej części rozmowy z dr. Piotrem Stankiewiczem. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Piotr Stankiewicz (UW)
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 23.37

Polskie Radio 24/pkr

Czytaj także

"Bunt i afirmacja", czyli "najważniejsza książka Bronisława Wildsteina"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 23:15
- Wytrawny publicysta, ale również pisarz, Bronisław Wildstein, opowiada o naszej współczesności w trzech planach: filozoficznym, politycznym i artystycznym - mówił w Polskim Radiu 24 o utworze "Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach" Tomasz Zapert. - To książka bardzo potrzebna i prowokująca - mówił o dziele Bronisława Wildsteina Krzysztof Masłoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrokocentryzm może być mylący". Filozof o widzeniu rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 10:45
- Wzrok to zmysł, który traktujemy jako syntezujący wszystkie nasze zmysły, co może być niesprawiedliwe w prawdziwym widzeniu rzeczywistości - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kasia, filozof ("Kultura Liberalna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". O ciszy, którą odrywamy na nowo

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 23:59
Jak odnaleźć siebie w ciszy i jak docierano do niej w przeszłości, opowiadał gość audycji, dr Mikołaj Sławkowski-Rode, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Oxford, niegdyś uczeń, a potem asystent zmarłego niedawno brytyjskiego myśliciela Rogera Scrutona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ideały i ideologie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 20:38
Trudno wyobrazić sobie życie bez ideałów, które najogólniej można określić jako pewne drogowskazy w naszym życiu. Mają one subiektywną moc zobowiązywania, nie można jednak o nich myśleć bez odniesienia do wolności jednostki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexandre Kojève. Jeden z ojców duchowych Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 08:46
- Kojève zahipnotyzował całą klasę intelektualistów francuskich, którzy kształtowali myślenie w tym kraju przez następne pół wieku. Powierzono mu negocjacje ws. układu ogólnego dotyczącego ceł i handlu traktowanego jako zapowiedź stworzenia Unii Europejskiej - powiedział filozof prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń