more_horiz

Stoicyzm reformowany jako antidotum na dzisiejsze czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 00:34
- Stoicyzm w pełni rozkwitł w starożytności i problem polega na tym, że się później nie rozwijał. Dzisiejszy powrót do stoicyzmu polega na tym, by zastanowić się, jaki powinien on być, gdyby nadrobił 2 tys. lat - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Stankiewicz, filozof, UW.
Audio
  • Dr Piotr Stankiewicz w rozmowie o stoicyzmie reformowanym ("Rozpruwacz Kulturalny")
Dr Piotr Stankiewicz: stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą
Dr Piotr Stankiewicz: "stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą"Foto: shutterstock.com/frankie's

Epidemia COVID-19, zamieszki na arenie międzynarodowej czy zbliżający się konflikt amerykańsko-chiński to tylko niektóre ze współczesnych niepokojów. Pojawiają się nawet głosy o rychłym upadku naszej cywilizacji i porównania naszych czasów do schyłku Cesarstwa Rzymskiego. Stąd biorą się również przywołania wielu wybitnych myślicieli z tamtego okresu, a omawianym dziś nurtem jest stoicyzm.

Protesty BLM Szwajcaria PAP-1200.jpg
Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

"Działania, które pomagają"

- Nie jest to tylko anegdota czy rozdział książki z historii filozofii, ale też coś, z czym możemy żyć dzisiaj i co może pomóc nam w dobrym, szczęśliwym życiu w tych nie do końca spokojnych czasach - zaznaczył dr Piotr Stankiewicz.

- Ruch współczesnych stoików, do których się zaliczam oraz idea porównania dawnego stoicyzmu do dzisiejszych czasów nie jest moim pomysłem. Ta tradycja sięga czasów renesansu. Stoicyzm w pełni rozkwitł w starożytności i problem polega na tym, że się później nie rozwijał. Dzisiejszy powrót do stoicyzmu polega na tym, by zastanowić się, jaki powinien on być, gdyby nadrobił 2 tys. lat. Stąd wziął się stoicyzm reformowany - dodał.

- To pewna postawa, myślenie i działania, które nam zawsze pomagają. Stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą. Nie chodzi o to, by nie interesować się niczym poza własnym ogródkiem, ale o kierowanie się wartościami, celami oraz kierunkiem, w jakim kształtuje się charakter - tłumaczył filozof.

Więcej na temat stoicyzmu reformowanego w dalszej części rozmowy z dr. Piotrem Stankiewiczem. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Piotr Stankiewicz (UW)
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 23.37

Polskie Radio 24/pkr

Zobacz także

Zobacz także