X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rozpruwacz kulturalny" o tym, w jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 23:59
W audycji omawiano zjawisko "cyfrowej demencji". Czym ona jest i jakie niesie za sobą zagrożenia, tłumaczył socjolog i badacz społecznych i politycznych skutków nowych technologii, dr Maciej Gurtowski.
Okładka książki Manfreda Spitzera Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci, wyd. Dobra Literatura
Okładka książki Manfreda Spitzera "Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci", wyd. Dobra LiteraturaFoto: dobraliteratura.pl

Cyfrowa demencja to określenie, którego przed kilku laty użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych - zarówno psychicznych, jak i fizycznych - będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych. Renomowany niemiecki psychiatra i neurobiolog, Manfred Spitzer, daje w swojej książce "Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci" szczegółowy wgląd w istotę i przyczyny tego zjawiska.

EN_00097249_0001_Solaris (1).jpg
"Solaris" - nielubiane dziecko Lema i Tarkowskiego

- Niech każdy odpowie sobie w duchu, ile pamięta numerów telefonów? - zwrócił uwagę w "Rozpruwaczu kulturalnym" dr Maciej Gurtowski, analizując wpływ stosowania masowo zdobyczy nowych technologii na nasze zdolności. 


Posłuchaj
23:07 PR24_MPLS 2020_07_20-23-35-54.mp3 Dr Maciej Gurtowski o zagrożeniach społecznych ze strony cyfrowej demencji ("Rozpruwacz kulturalny"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Maciej Gurtowski (socjolog i badacz nowych technologii)

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24/dobraliteratura.pl/st

Czytaj także

Pisarstwo Flannery O’Connor

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:24
W "Rozpruwaczu kulturalnym" rozmowa z Michałem Gołębiowskim, literaturoznawcą związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz pismem "Christianitas". Tematem audycji była twórczość Flannery O’Connor w związku z ukazaniem się na polskim rynku tomu opowiadań zebranych autorki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrokocentryzm może być mylący". Filozof o widzeniu rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 10:45
- Wzrok to zmysł, który traktujemy jako syntezujący wszystkie nasze zmysły, co może być niesprawiedliwe w prawdziwym widzeniu rzeczywistości - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kasia, filozof ("Kultura Liberalna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpruwacz kulturalny". Dom bolszewickiej elity w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 23:59
O historii rewolucyjnej generacji młodych bolszewików na przykładzie opowieści nakreślonej przez Yuri'a Slezkine’a w jego ponad tysiącstronicowej książce "Dom władzy".
rozwiń zwiń