"Splot wpływów cywilizacyjnych". Prof. Kucharczyk o swojej nowej książce "Prusy. Pięć wieków"
- Warto sobie przypomnieć, patrząc na takie budowle, jak np. Zamek Cesarski w Poznaniu, skąd on się wziął, dlaczego akurat w 1910 roku był inaugurowany i co miała wizualizować właśnie architektoniczna strona obecności pruskiej na polskich ziemiach. Jest parę takich przykładów, które można podać, dlaczego powinniśmy przypominać sobie o dziejach Prus - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Prusy. Pięć wieków".
2021-02-16, 12:17
Prusy nam, Polakom, kojarzą się przeważnie jedynie źle, jako państwo-zaborca, który - wraz z Rosją i Austrią - dokonał rozbioru Polski. To skojarzenie, nawet jeśli słuszne, odziera Prusy z ich bogatej historii i pozbawia nas szerszego spojrzenia na historię Polski, naszego regionu i całej Europy. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" mówił o tym prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Prusy. Pięć wieków".
Powiązany Artykuł
Thomas Bernhard. Pierwszy krytyk Austrii
Historie Polski i Prus na zawsze splecione
Gość PR24 podkreślił, że patrząc na mapę Prus po III rozbiorze Polski i porównując ją do obecnej mapy Polski, można zauważyć, że mniej więcej 3/4 współczesnej Polski były terytoriami pozostającymi pod kontrolą królów pruskich z dynastii Hohenzollernów.
- To jeden z takich bardzo wyraźnych powodów, dla których powinniśmy od czasu do czasu przypominać sobie o dziejach Prus. Bo jeśli zastanawiamy się i analizujemy chociażby niebezpieczeństwa związane z tym, że mamy u naszych granic wielki garnizon wojsk rosyjskich pod tytułem Obwód Kaliningradzki, czyli dawną ostatnią część Prus Wschodnich, to też w jakimś sensie zahacza o dzieje Prus, dzieje relacji polsko-pruskich, dzieje rozbiorów Polski, których pierwszym inicjatorem - inicjatorem pierwszego rozbioru - był król Prus Fryderyk II - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.
- 5 godzin słownej walki o Polskę. Mistrzowskie przemówienie Romana Dmowskiego w Paryżu
- Cesarstwo Niemieckie - zwycięski plan Bismarcka
- Cud domu brandenburskiego
"Splot wpływów cywilizacyjnych"
Powiązany Artykuł
"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego
Historyk podkreślił, że historia Prus i jej związek z historią Polski to nie tylko wymiar polityczny i militarny, ale także "splot pewnych wpływów cywilizacyjnych". Szczególnie to widać - wyjaśniał - poruszając się po terenach Polski Zachodniej, a także okolic Poznania i Wielkopolski.
- Warto sobie przypomnieć, patrząc na te budowle, jak np. Zamek Cesarski w Poznaniu, skąd on się wziął, dlaczego akurat w 1910 roku był inaugurowany i co miała wizualizować właśnie architektoniczna strona obecności pruskiej na polskich ziemiach. Jest parę takich przykładów, które można podać, dlaczego powinniśmy przypominać sobie o dziejach Prus - wyjaśnił prof. Grzegorz Kucharczyk
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzi: Jakub Moroz
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)
Data emisji: 15.02.2021
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
mat.pars./PR24/jmo
REKLAMA