more_horiz

Wzbogacające pomaganie. Praca wolontariusza w warszawskim hospicjum

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 07:40
Warszawskie Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa zaczęło powstawać już w latach 80. Niezbędna była do tego pomoc zwykłych ludzi – wolontariuszy. O ich pracy, a także o rozwoju placówki, w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24, mówili dr Jerzy Jarosz oraz wolontariuszka Katarzyna Nożyńska.
W Polsce działa ponad 120 hospicjów
W Polsce działa ponad 120 hospicjówFoto: TusitaStudio / pixabay

Hospicjum istnieje od 1990 roku. - Ośrodek zrodził się z pracy wolontariuszy. Najpierw chodziliśmy do pacjentów pozostających w domu, nie dało się tego robić w warunkach szpitalnych i w pewnym momencie przyszedł pomysł, żeby to zinstytucjonalizować – tak o powstaniu ośrodka opieki paliatywnej mówi jej założyciel, doktor Jerzy Jarosz. Celem działalności Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie jest przywrócenie umieraniu naturalnego miejsca w życiu, aby pacjent czuł się bezpieczny, ale przede wszystkim szanowany.

O swojej pracy jako wolontariuszka opowiadała w audycji również Katarzyna Nożyńska. Zwróciła uwagę na to, że hopsicjum jest cudownym miejscem dla osób w ostatnim stadium ich życia, gdyż zapewnia godną śmierć. Podkreśliła, iż placówka skupia się także na pomocy rodzinie chorego. - Czuję się wzbogacona – tak podsumowuje rok wolontariatu.

Doktor Jarosz zaznaczył, że wolontariusz musi być dojrzały, aby hospicjum nie stało się treścią życia. Placówka stara się tak planować pracę, aby nie obciążać ochotników psychicznie poprzez zbyt bliskie relacje z pacjentami. Powiedział ponadto, że to nie tylko praca przy chorych, ale również wysyłanie listów oraz przeprowadzanie akcji wśród dzieci i młodzieży.

W audycji rozmawiano również o programie Pola Nadziei.

Gospodarzem programu Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja był Maciej Woźniakiewicz.


Polskie Radio 24/ek

Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 17.12.16

Godzina emisji: 00.08

Zobacz także

Zobacz także