Uniwersytety Trzeciego Wieku. Szansa na samorealizację dla seniorów

Ideą Uniwersytetów Trzeciego Wieku stała się aktywizacja ludzi starszych i wykorzystanie ich potencjału, wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Każdy z uniwersytetów prowadzi zajęcia w zależności od zainteresowań środowiska, w którym powstaje. O samorealizacji na Uniwersytetach Trzeciego Wieku mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Kamila Michalska (dyrektor Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury, w którym działa UTW) oraz studentki Danuta Woźniak i Bożena Kocot.

2017-11-21, 21:00

Uniwersytety Trzeciego Wieku. Szansa na samorealizację dla seniorów
W Polsce działa ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

21.11.2017 Kamila Michalska, Danuta Woźniak i Bożena Kocot o Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Kamili Michalskiej Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce można liczyć w setkach. – Tych instytucji powstaje coraz więcej, ponieważ są społecznie potrzebne. W Nadarzynie Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2015 roku. To oddzielny segment działalności Domu Kultury – uniwersytet powstał jako konsekwencja półrocznych warsztatów dla seniorów 60 plus. Nasz program daje szanse zdobycia pewnych umiejętności i mamy też wykładowców z tytułami naukowymi – powiedziała dyrektorka UTW w Nadarzynie.

Według Danuty Woźniak Uniwersytet Trzeciego Wieku stał się kołem zamachowym społeczności nadarzyńskiej. – Korzystałam z oferty Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury. W uniwersytecie seniorzy są włączani w warsztaty i społeczeństwo się ze sobą integruje. Wzajemnie sobie pomagamy po prostu miło spędzając czas ze sobą – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

W ocenie Bożeny Kocot Uniwersytet Trzeciego Wieku to ciekawe zajęcia, które są blisko domu. – Ponieważ starość jest nieuchronna, to dobrze byłoby się starzeć sprawnie, także umysłowo. Dlatego kiedy uniwersytet zaczął działalność, byłam jedną z pierwszych osób, które się zapisały. Chętnie korzystałam z wykładów o profilaktyce zdrowotnej i odżywianiu, a także z zajęć malarskich. Próbuję malować akwarelą, pastelą i kredą. Doskonalę również swój język angielski – wskazywała studentka UTW

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 20:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej