SOR: O ratowaniu zapomnianych zabytków
Zdarza się, że zabytki – takie jak dworki, stare cmentarze czy kapliczki – niszczeją w zapomnieniu. Dlaczego warto zadbać o tego typu obiekty? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja mówili Aleksandra Chabiera z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Roman Sachaj z fundacji „Smoczy Web” i Zenon Front, który zajmuje się ratowaniem starych dworków.
2018-04-25, 12:07
Posłuchaj
Jak podkreślali goście Polskiego Radia 24, dbanie o zabytkowe obiekty jest koniecznością w kontekście pamięci o naszej tożsamości, jest to bowiem część narodowego dziedzictwa. – Dbamy o to, co większość ludzi codziennie mija z obojętnością. To krzyże pokutne, stare cmentarze, w tym kirkuty, a także przydrożne kapliczki – mówił na naszej antenie Roman Sachaj.
– To jest kawałek polskiej historii, to nasze dziedzictwo narodowe. Tymczasem, wiele dworków jest doprowadzanych do samoistnej degradacji. Tak nie powinno być – wskazywał z kolei w PR24 Zenon Front, który sam, własnymi środkami, stara się ratować przed niszczeniem opuszczone posiadłości.
Aleksandra Chabiera natomiast zwracała w Polskim Radiu 24 uwagę na to, że konieczne jest prowadzenie działań edukacyjnych, związanych z uwrażliwianiem społeczeństwa na kwestię poszanowania zabytków. Tym m.in. właśnie zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa. – To działania, które trzeba prowadzić od najmłodszych lat, już w przedszkolu, szkole. Tak, by ludzie mieli świadomość swojej tożsamości – pointowała gość PR24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.
Polskie Radio 24/zz
Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
REKLAMA
Data emisji: 24.04.18
Godzina emisji: 23.06
REKLAMA
REKLAMA