Społeczeństwo obywatelskie Jana Pawła II
Minęło 40 lat od rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. Odwieczne pytanie „skąd jesteś i dokąd zmierzasz” papież skierował przede wszystkim do pełnych zapału i energii młodych ludzi kreujących swoja tożsamość i tworzących przyszły obraz świata. W studiu Polskiego Radia 24 o dziedzictwie mysli papieża rozmawiali: Dominka Żukowska-Gardzińska z Instytutu Myśli Jana Pawła II oraz Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
2018-10-13, 08:11
Posłuchaj
Pytania stawiane przez Jana Pawła II burzyły wizję konsumpcyjnego świata i skłaniało do przemyśleń. Wybrzmiewały w nich kwestie wolności i odpowiedzialności człowieka, wspólnego dobra, podmiotowości jednostki, prawdy porządkującej życie człowieka. Tak zrodziło się pokolenie Jana Pawła II.
Marcin Przeciszewski nawiązał do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - Jan Paweł II stworzył nie tylko pokolenie nazywane jego imieniem, ale jego pontyfikat tworzy społeczeństwo obywatelskie w Polsce. Podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. Polacy poczuli się wolni. To był ten dar, który przyniósł papież. Jesteśmy wolni, ponieważ jesteśmy zakorzenieni w Chrystusie, we wspólnocie Kościoła, tworzymy wspólnotę wartości. Nie byłoby Solidarności gdyby nie to poczucie wyzwolenia - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Dominka Żukowska-Gardzińska podkreślała codzienny wymiar nauki Jana Pawła II. – Wiem, że jestem wolna, ale ważne pozostaje pytanie, co z tą wolnością zrobić by nie zamknąć się w swoim egoizmie, chcieć czegoś zarówno od siebie i świata. Jak odnaleźć siebie w świecie konsumpcjonizmu. Jak będąc wolnym żyć uczciwie, dobrze, godnie i tak też traktować innych ludzi. Jan Paweł II potrafił pokazać, że jesteś naprawdę osobą, gdy stajesz się darem dla innych ludzi -.
Rozmawiał Marcin Woźniakiewicz.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 13.10.2018
Godzina emisji: 07:38
REKLAMA