Historia karnawału i postu. Prof. Dumanowicz: pączek dawał nadzieję, że po poście do niego wrócimy
- Pączek był wielkim smakołykiem. Żegna on karnawał dlatego, że pączek i takie ciasta były smażone w tłuszczu i to głównie w tłuszczu zwierzęcym. Tłuszcz był drogi, więc pączek i rytuał jego zjedzenia dawał nadzieję, że jeszcze kiedyś do tego wrócimy - powiedział o historii i symbolice tłustego czwartku prof. Jarosław Dumanowicz, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
2021-02-14, 08:33
Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, który ma przygotować wiernych na Wielkanoc czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Charakterystyczną cechą Wielkiego Postu jest... karnawał, który go poprzedza. Jednym z jego tradycyjnych elementów jest tłusty czwartek. O historii i znaczeniu takich zwyczajów opowiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Dumanowicz.
Powiązany Artykuł
Zapuście mój miły, tańcujmy co siły!
Zwyczaje pogański
Gość audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" powiedział, że zarówno karnawał jak i Wielki Post mają swoje źródło w zwyczajach pogańskich, do których wkroczyła symbolika i znaczenie chrześcijańskie. - Zwyczaje pogańskie dotyczyły zmian pór roku, czegoś cyklicznego. Tutaj mamy wprowadzone inne treści. Elementy z kultury śródziemnomorskiej czy dietetyki greckiej i rzymskiej oraz oparte przede wszystkim na chrześcijańskiej nauce o poście. - powiedział.
Historyk nakreślił także znaczenie tłustego czwartku jako pożegnania z czasem karnawału. - Kiedyś podejście do słodyczy było inne. Cukier jest stosunkowo nowym wynalazkiem z punktu widzenia historycznego. Jest to produkt egzotyczny, z trzciny cukrowej. Poprzez wynalezienie cukru i jego rozpowszechnienie ludzie odkryli, że wszystko może być słodkie. Wypieki, kluski itp. - powiedział.
- Pączek był wielkim smakołykiem. Żegna on karnawał dlatego, że pączek i takie ciasta były smażone w tłuszczu i to głównie w tłuszczu zwierzęcym. Tłuszcz był drogi, więc pączek i rytuał jego zjedzenia dawał nadzieję, że jeszcze kiedyś do tego wrócimy. Skończy się post, będzie Wielkanoc i znowu mięso i tłuszcz - dodał.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"
Prowadzi: Maciej Woźniakiewicz
Goście: prof. Jarosław Dumanowski (historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 14.02.2021
Godzina emisji: 07:35
dz
REKLAMA