W jaki sposób zmartwychwstanie Jezusa przedstawiano w sztuce?
- Zmartwychwstanie, w którym widzimy Jezusa zmartwychwstałego, jako ciało przebóstwione, unoszące się ponad grobem, często w mandorli, otoku świetlnym, zaczęło być przedstawiane dopiero w XIII w. - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
2021-04-04, 07:41
Przy okazji Wielkanocy w Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, jak to święto i wydarzenia, które mu towarzyszyły były przedstawiane w malarstwie. Prof. Jerzy Miziołek wskazał, że zmartwychwstanie, w którym widzimy Jezusa zmartwychwstałego, jako ciało przebóstwione, unoszące się ponad grobem, często w mandorli, otoku świetlnym, zaczęło być przedstawiane dopiero w XIII w.
Powiązany Artykuł
Zmartwychwstanie w religiach świata. Bogowie odradzali się wcześniej, ale żaden nie zrobił tego tak, jak Jezus
- Wczesnochrześcijańska sztuka miała pewien problem ze zmartwychwstaniem. Gdy popatrzymy na malarstwo katakumbowe, to zobaczymy, że właściwie są to sceny odnoszące się do Jonasza, którego połknęła ryba i to jego postać odnoszono do zmartwychwstania. Na sarkofagach z IV w. widzimy śpiących żołnierzy pod ogromnym krzyżem, ale nie ma tam Jezusa. Jest rodzaj wieńca, w którym wypisano chryzmon, a także dwa gołąbki przyglądające się otokowi, gdzie znajduje się napis Chrystus - podkreślił historyk sztuki.
Posłuchaj
Mimo że zmartwychwstanie jest najważniejszym wydarzeniem w chrześcijaństwie, to sztuka mówiąca o nim jest znacznie mniej rozbudowana w porównaniu m.in. ze scenami pasyjnymi.
- Rzeczywiście jest ich bardzo wiele. Średniowiecze, które było bardzo bogate w ikonografię chrystologiczną, próbowało rozpamiętywać w okresie Wielkiego Postu wielką ofiarę Jezusa - wyjaśnił prof. Miziołek.
REKLAMA
Więcej o konkretnych dziełach przedstawiających zmartwychwstanie Jezusa w całej rozmowie.
***
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki
Data emisji: 04.04.2021
Godzina emisji: 07.08
Polskie Radio 24/db
REKLAMA