X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Konstytucja 3 maja. Prof. Miziołek: świat oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 07:44
- Władcy Rosji i Prus czekali na upadek państwa, a tu objawił się geniusz narodu, który jest w stanie nie tylko stworzyć ideę drugiej Konstytucji na świecie, ale i powołać 100 tys. armię. Zaskoczenie jest więc bardzo duże. Liczono na uczciwość Prus i wsparcie Austrii. Świat otaczający Polskę oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Fragment obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku
Fragment obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku"Foto: Domena publiczna

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. Najbardziej znanym obrazem ilustrującym to wydarzenie jest "Konstytucja 3 maja" autorstwa Jana Matejki.

Oświecenie 1200 Wiki.jpg
Konstytucja 3 maja. Pierwsza w Europie i druga na świecie. Czy na pewno?

Chwila ogłoszenia Konstytucji

Prof. Jerzy Miziołek podkreślił, że na obrazie Jana Matejki znajdziemy wszystkie elementy poprzedzające jej uchwalenie oraz zawarte w niej zapisy. Wiemy też, że malarz celowo wybrał moment ogłoszenia dokumentu. - Wiemy z pierwszej ręki, od sekretarza Matejki czyli człowieka który towarzyszył mu przez wiele lat życia, że Matejko chciał przedstawić charakterystyczną chwilę ogłoszenia Konstytucji na ulicach miasta, gdy tłum odbywa swój pochód przed złożeniem przysięgi w kościele - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że Konstytucja miała ogromne znaczenie i było poprzedzona wieloma ważnymi działaniami. - Po drodze do obrazu Matejki o Konstytucji 3 maja jest ten piękny obraz z cyklu Dzieje cywilizacji w Polsce, gdzie widzimy Sejm czteroletni, Komisję Edukacji Narodowej i ogólnie prowadzącą do tego wielkiego wydarzenia. Naród jest edukowany w duchu patriotyzmu, powstają instytucje np. KEN, które było pierwszym ministerstwem kultury na świecie - powiedział.

- Władcy Rosji i Prus czekali na upadek państwa, a tu objawił się geniusz narodu, który jest w stanie nie tylko stworzyć ideę drugiej Konstytucji na świecie, ale i powołać 100 tys. armię. Zaskoczenie jest więc bardzo duże. Liczono na uczciwość Prus i wsparcie Austrii. Świat otaczający Polskę oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski - dodał prof. Miziołek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:46 PR24_mp3 2021_05_02-07-06-34.mp3 Prof. Jerzy Miziołek o Konstytucji 3 maja ("Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja")

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" 
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: prof. Jerzy Miziołek (historyk sztuki)
Data emisji: 2.05.2021
Godzina emisji: 07:06

dz

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Zielińska: miała uratować kraj przed następnym rozbiorem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:30
- Konstytucja miała stanowić podstawę racjonalnego i sprawnie działającego państwa. Miała ratować osłabiony kraj przed następnym rozbiorem. Twórcy byli przekonani, że zadanie, które przed nimi stało, wykonali - powiedziała prof. Zofia Zielińska, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Światowi przywódcy przysyłają gratulacje

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 08:05
Napływają depesze gratulacyjne od światowych przywódców z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Depesze nadesłali już m.in. prezydenci USA, Chin, Niemiec i Rosji - poinformował PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń