more_horiz

"Sercem i czynem chcemy pokazać Boga". Siostry Służebnice Ducha Świętego o pomocy uchodźcom

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 08:55
- Pomoc uchodźcom z Ukrainy to zupełnie inny charakter posługi, bo po prostu żyjemy razem. To doświadczenie tworzenia rodziny, która sobie wzajemnie pomaga - mówiła w Polskim Radiu 24 s. Aleksandra Haf ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. O pomocy Ukraińcom opowiadała także s. Dolores - Dorota Zok, przewodnicząca Konsulty i przełożona prowincjalna zgromadzenia.
Siostry zakonne pomagają uchodźcom wojennym
Siostry zakonne pomagają uchodźcom wojennymFoto: PAP/Vitaliy Hrabar

W ponad 1000 Domów Sióstr Zakonnych (924 w Polsce i 76 w Ukrainie) zorganizowano noclegownie dla uchodźców wojennych. Schronienie otrzymało ponad 3 tys. dzieci, 2,5 tys. rodzin i 3 tys. osób dorosłych z Ukrainy. W 64 placówkach przygotowano ponad 600 miejsc dla sierot, a obecnie na matki z dziećmi czeka 3 tys. miejsc w 400 placówkach.

Od wybuchu wojny siostry współpracują z instytucjami państwowymi i kościelnymi. Wydają posiłki, środki czystości, koce i odzież. Pomagają w transporcie osób z miejsc objętych działaniami wojennymi i pośredniczą w poszukiwaniu pracy w Polsce. Pomagają dzieciom z Ukrainy w dostaniu się do szkół, organizują też zajęcia dla dzieci i matek i prowadzą zbiórki produktów żywnościowych i higienicznych, które wysyłane są na Ukrainę.

"Tworzymy rodzinę"

- W naszym domu prowincjalnym w Raciborzu mamy ok. 50 braci i sióstr z Ukrainy. Jesteśmy bardzo szczęśliwe z tego, że są z nami. Mają tam bardzo dobre, ludzkie warunki. Dla nas radością jest też, że nie wyjeżdżają tak szybko na Zachód. Widać, że chcą wrócić na swoją ziemię - mówiła siostra Dolores.

- Otworzyłyśmy dwa domu dla Ukraińców uciekających przed wojną. To nie jest duża przestrzeń, w tej chwili mamy 14 osób, ale jest to zupełnie inny charakter posługi, bo po prostu żyjemy razem. Dzielimy się tym, kto gotuje, wspólnie pracujemy w ogródku - to doświadczenie tworzenia rodziny, która sobie wzajemnie pomaga - opowiadała siostra Aleksandra. Podkreśliła także, że zgromadzenie bardzo pielęgnuje otwartość na każdego człowieka, każdej kultury i religii. - Sercem i czynem chcemy pokazać Boga - dodała. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:58 _PR24_AAC 2022_05_08-08-06-02.mp3 Siostra Dolores i siostra Aleksandra Haf o pomocy uchodźcom z Ukrainy (Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: s. Dolores - Dorota Zok, s. Aleksandra Haf

Data emisji: 08.05.2022

Godzina emisji: 8.06

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem