more_horiz

"Dzięki temu, że możemy mówić, jesteśmy ludźmi". Ks. prof. Przybyłowski o sile i znaczeniu słowa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 08:35
- Tylko człowiek, jako osoba w świecie stworzonym, jest w stanie porozumiewać się słowem. Oczywiście, słowo to nie tylko to, które wypowiadamy, ale również to, które rodzi się w myślach i w sercu - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z UKSW. - W pewnym sensie, słowo zawiera też dzieje człowieka - dodał duchowny.
Ks. Prof. Przybyłowski akcentował w Polskim Radiu 24 znaczenie słowa
Ks. Prof. Przybyłowski akcentował w Polskim Radiu 24 znaczenie słowaFoto: lassedesignen/ Shutterstock

W Polskim Radiu 24 o słowie w kontaktach międzyludzkich, o słowie, które potrafi uwznioślać i kaleczyć. Są słowa nowe, które wytyczają przyszłość i słowa, które już się zużyły, ale do których, jak trafnie nas przekonuje polski leksykograf Władysław Kopaliński w swoim słowniku, warto sięgać by poznawać mądrość i kulturę, przypominać mity i symbole, które uczą mądrości w odniesieniu do drugiego człowieka.

O skutkach nadużywania słowa w złej i używania go w dobrej sprawie, uczy właśnie historia. Także, a może przede wszystkim, historia Starego i Nowego Testamentu, bowiem "Na początku było Słowo i z Niego wszystko się stało, co się stało….". O słowie więc, które może swym kłamstwem prowadzić na manowce, kaleczyć i swą mądrością, łagodnością uwznioślać, nawet napominając (co jest również jego funkcją) warto, szczególnie dziś przypominać.

"Dzięki mowie jesteśmy ludźmi". Ks. prof. Przybyłowski o znaczeniu słowa

Dzięki temu, że możemy mówić i się porozumiewać, jesteśmy ludźmi - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z UKSW. - Tylko człowiek, jako osoba w świecie stworzonym, jest w stanie porozumiewać się słowem. Oczywiście, słowo to nie tylko to, które wypowiadamy, ale również to, które rodzi się w myślach, ale i w sercu. Dlatego słowo jest tak bardzo bogate, bo zawiera i przekaz treści, i emocji, i uczuć. W pewnym sensie, zawiera też dzieje człowieka - dodał. 

Więcej o słowie - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

Posłuchaj
22:43 KsPrzybylowski--Spol-Obyw__[PR24]PR24 (mp3) 24 wrzesień 2023 07_06_34.mp3 Ks. Prof. Przybyłowski o sile słowa ("Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"/ PR24)

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie - reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: ks. prof. Jan Przybyłowski (filozof i teolog z UKSW)

Data emisji: 24.09.2023

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także