more_horiz

Prof. Miziołek o artystycznej działalności Jana Pawła II: poeta naprawdę wielkiej miary

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 07:57
- Wystąpienie Jana Pawła II w UNESCO było właściwie zapowiedzią tego wszystkiego co realizował przez całe swoje życie - o działalności artystycznej papieża mówił w Polskim radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Św. Jan Paweł II
Św. Jan Paweł IIFoto: EMPICS Entertainment/EAST NEWS
jan pawel II wysiada z samolotu gdansk 1999 pap 1200.jpg
"Bóg jest miłością" - piękne hasło VII pielgrzymki do kraju

- Patrząc nawet na Jego wczesne poezje czy na kolejne teksty pisane, które zostały tak pięknie zebrane ostatnio w kilku wydawnictwach, widzimy, że to był poeta naprawdę wielkiej miary. Był artystą, aktorem w młodości, a później artystów cenił - dodał. Jak zauważa prof. Jerzy Miziołek, "to właśnie w roku 1984 malarza anielskiego, Beato Angelico, uczynił naprawdę błogosławionym".

Posłuchaj
22:29 PR24_mp3 2021_06_06-07-06-58.mp3 Prof. Jerzy Miziołek: Jan Paweł II już wtedy przeżył wielką twórczość artystyczną (Polskie Radio 24)

- Ogarniał wszystkich, muzyków, artystów teatru, malarzy, rzeźbiarzy. Wszystko to było w jego myśli - podkreślił historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak ocenia prof. Jerzy Miziołek przeżywanie sztuki "dojrzewało w Janie Pawle II bardzo długo". - Wystarczy powiedzieć, że nawet ta pierwsza homilia jest krótka, skromna, a kolejne już są wspaniałe i pokazują jak bardzo dogłębnie zrozumiał sztukę Michała Anioła - zaznacza.  

Wystąpienie Jana Pawła II w UNESCO było właściwie zapowiedzią tego wszystkiego co realizował przez całe swoje życie, tyle tylko, że w Unesco mówił o nas, o Polsce, o polskim jestestwie, o uratowaniu ducha polskości, którego nie było. Polski nie było na mapie świata. Była w sercach ludzi, umysłach artystów - podkreśla. Jak dodaje, "Jan Paweł II już wtedy przeżył wielką twórczość artystyczną". 

  

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście: prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 06.06.2021

Godzina emisji: 07:06

jb

Zobacz także

Zobacz także