Atak zimy i podtopienia w Tatrach. TPN wydał pilny komunikat
Ulewne deszcze i śnieg w Tatrach gwałtownie pogorszyły warunki na szlakach. TPN odradza wyjścia w wyższe partie gór. Na Podhalu rośnie zagrożenie podtopieniami i wezbraniami rzek.
2026-05-17, 13:37
Trudna sytuacja na Podhalu. TPN ostrzega turystów
Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN), do wysokości około 1300 m n.p.m. występują intensywne opady deszczu, natomiast powyżej granicy lasu pada śnieg.
W ciągu minionej doby na Hali Gąsienicowej spadło 60 mm deszczu. Skutkiem intensywnych opadów jest znaczny wzrost poziomu wody w potokach oraz lokalne podtopienia. Na szlakach jest bardzo mokro i błotniście, a niski pułap chmur ogranicza widzialność powyżej górnej granicy lasu, co może prowadzić do pobłądzeń. TPN ocenia, że warunki do uprawiania turystyki są obecnie bardzo trudne.
Ratownicy i przewodnicy apelują o rezygnację z górskich wycieczek. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków przewodnik tatrzański i taternik jaskiniowy Wojciech Gaździak, zagrożenie mogą stanowić nawet turystyczne jaskinie, które podczas załamania pogody bywają błędnie traktowane jako bezpieczne schronienie.
Posłuchaj
Wojciech Gaździak o trudnych warunkach w Tatrach (Radio Kraków) 0:24
Dodaj do playlisty
Rzeki na Podhalu gwałtownie przybierają
Trudna sytuacja występuje także na rzekach Podhala. Na Białce w Łysej Polanie poziom wody przekroczył w niedzielę 200 cm i zbliża się do stanu ostrzegawczego wynoszącego 220 cm. Stan ostrzegawczy został już przekroczony w Trybszu, gdzie wodomierze wskazały 288 cm, czyli o 8 cm powyżej progu alarmowego.
Dla zlewni Białki obowiązuje alert hydrologiczny drugiego stopnia dotyczący wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Służby prognozują dalsze wzrosty poziomu wód w związku ze spływem wód opadowych i nie wykluczają przekroczenia kolejnych stanów ostrzegawczych.
W pozostałej części południowej Małopolski obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Hydrolodzy przewidują, że na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter, a w przypadku szczególnie intensywnych opadów możliwe są punktowe przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Czytaj także:
- Morze Śródziemne chłodniejsze od Arktyki. Pogoda stanęła na głowie
- 31°C już w weekend. W Polsce zrobi się gorąco jak w Hiszpanii
- Pogoda może wymknąć się spod kontroli. Nadciąga Super El Niño
Źródło: PAP/Radio Kraków/nł