Tak Polska pomaga Ukraińcom. Wolontariuszka z ośrodka w Nadarzynie: chcieliśmy dać poczucie normalności

2022-04-03, 09:40

Tak Polska pomaga Ukraińcom. Wolontariuszka z ośrodka w Nadarzynie: chcieliśmy dać poczucie normalności
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Także na nich można przekazać 1 procenta z naszego podatku PIT.Foto: TT/@Straz_Graniczna

- Zaczęliśmy działać bardzo mocno i wielowymiarowo. Zostali powołani poszczególni podkoordynatorzy (...) Chcieliśmy  zapewnić minimum normalności tym, którzy uciekli przed wojną - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Jakubowska. Gościem audycji była również Magdalena Ziętek (Społeczny Ruch Pomocy Ukrainie).       

O pomocy świadczonej na rzecz ofiar wojny na Ukrainie przez powołany na terenie Nadarzyna Społeczny Ruch Pomocy Ukrainie mówiły w Polskim Radiu 24 Natalia Jakubowska i Magdalena Ziętek (wolontariuszki). 

- 26 lutego, w sobotę spotkaliśmy się. Wójt zorganizował spotkanie pracowników poszczególnych referatów gminy. Zostałam zaproszona, aby być społecznym koordynatorem Centrum Pomocy Ukrainie w Nadarzynie. W tym samym dniu rozpoczęliśmy działalność. Stworzyliśmy stronę internetową. Kilka godzin później zaczęły spływać już pierwsze dary - opowiedziała Natalia Jakubowska.

- Zaczęliśmy działać bardzo mocno i wielowymiarowo. Zostali powołani poszczególni podkoordynatorzy - Ośrodek Zdrowia, który reprezentuje pani Elżbieta Zdebel - zorganizowana jest pełna opieka zdrowotna nad naszymi gośćmi; oświata, która spowodowała to, że pierwsze dzieci z Ukrainy poszły już w środę do szkoły, niespełna kilka dni po wybuchu wojny. Chcieliśmy im zapewnić minimum normalności. Jest również koordynator, który zajmuje się znalezieniem pracy dla uchodźców - zaznaczyła. 

Obie rozmówczynie Macieja Woźniakiewicza zgodnie podkreślają, że były zdumione ogromem pomocy, która zaczęła spływać już w pierwszych dniach funkcjonowania Ruchu.        

- Byliśmy bardzo zaskoczeni, bo liczyliśmy, że uda nam się zebrać kilka najpotrzebniejszych rzeczy, a okazało się, że mieliśmy trzy duże ciężarówki, które już w niedzielę trafiły na granicę do tych najbardziej potrzebujących. (...) Zaczęliśmy łączyć nasze serca, wołać do ludzi, a ci odpowiadali na nasz apel. Przywozili nam wszystko, co było potrzebne dla kobiet, dla dzieci, dla tych, którzy uciekali - zaznaczyła Magdalena Ziętek.

Poza typową pomocą wolontariacką oferującą zaopatrzenie uchodźców w żywność i podstawowe środki higieny społecznie działająca grupa wolontariuszy pozyskuje tymczasowe mieszkania i domy dla emigrantów. Z inicjatywy grupy wysyłane są transportem również paczki z potrzebnymi artykułami na Ukrainę.

Posłuchaj

Goście Macieja Woźniakiewicza o świadczonej pomocy uchodźcom z Ukrainy ("Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja") 24:22
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz 

Goście: Natalia Jakubowska i Magdalena Ziętek (wolontariuszki, Społeczny Ruch Pomocy Ukrainie)

Data emisji: 03.04.2022

Godzina: 08:06

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej