"Mąż opatrznościowy Polski". Prof. Roszkowski o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego

2022-06-19, 07:59

"Mąż opatrznościowy Polski". Prof. Roszkowski o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego
prof. Wojciech Roszkowski. Foto: PR24

- Ignacego Jana Paderewskiego można rozumieć jako męża opatrznościowego Polski. (..) On nie nosił sztandarów narodowych, natomiast realizował misję narodową jak mało kto - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.

Blisko 81 lat temu (29 czerwca 1941 r.) w Nowym Jorku zmarł Ignacy Jan Paderewski - jeden z Ojców Niepodległości, wybitny polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy oraz mąż stanu. Jego wybitną sylwetkę przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.

Jak ocenił, Ignacego Jana Paderewskiego "można rozumieć jako męża opatrznościowego Polski". - Wiemy, że jego przyjazd do Poznania właściwie rozpoczął postanie wielkopolskie i stąd o Paderewskim czytamy w podręcznikach szkolnych - powiedział.

Dodał, że warto głębiej przyjrzeć się jego postaci, ponieważ kompozytor - mimo iż nie jest bezpośrednio kojarzony z hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna" - to rzeczywiście je reprezentował. - Robił to nie tyle w słowach, a bardziej w czynach - podkreślił historyk. - On nie nosił sztandarów narodowych, natomiast realizował misję narodową jak mało kto - wskazał.

Jak powiedział gość audycji, "warto dzisiejszym Polakom przypominać, że to Paderewski był najbardziej popularnym Polakiem na świecie na przełomie XIX i XX w." - Często pamiętamy o nim jako o kompozytorze i wirtuozie. Ale zapominamy o tym, że on koncertował po całym świecie zachodnim i wszystkie największe sale koncertowe, na prawie wszystkich kontynentach, podczas jego występów były wypełnione po brzegi - przypomniał.

Ignacy Jan Paderewski w USA

Historyk zwrócił także uwagę na ogromną rolę Stanów Zjednoczonych w karierze oraz dziele politycznym Ignacego Jana Paderewskiego. Jak dodał, muzyk udał się do Ameryki częściowo dzięki misji innej wielkiej polskiej postaci artystycznej - aktorki Heleny Modrzejewskiej. - Ona go zaprotegowała i to jej wsparcie otworzyło mu amerykańskie sale koncertowe. Do tego stopnia, że powstała pewnego rodzaju paddymania. To znaczy, że jak Paderewski przyjeżdżał do małych miasteczek, to wszyscy wybiegali na ulice i ten entuzjazm tłumu był niewiarygodny. On był postacią niezwykle popularną - wskazał.

Prof. Wojciech Roszkowski podkreślił także, że Ignacy Jan Paderewski "miał niesłychaną umiejętność zrozumienia, że sławą i pieniędzmi można zrobić markę krajowi, natomiast pełnienie realnego dzieła politycznego tworzy się w gabinetach politycznych i poprzez docieranie przez ludzi do ludzi".

Dodał, że dzięki temu polski kompozytor zaprzyjaźnił się z prawą ręką prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona "i w ten sposób jego misja dotarła do Białego Domu". - To właśnie za sprawą Paderewskiego Wilson w swoim słynnym orędziu o stanie państwa z 8 stycznia 1918 r. umieścił 13 punkt, mówiący o konieczności i odbudowie państwa polskiego - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Wojciech Roszkowski o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego ("Społeczeństwo obywatelskie - reaktywacja"/ Polskie Radio 24) 23:44
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Data emisji: 19.06.2022

Godzina emisji: 7.06

ng

Polecane

Wróć do strony głównej