more_horiz

Stowarzyszenie Saperów Polskich. Płk Tadeusz Dzikowski o historii i misji organizacji

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 07:42
Stowarzyszenie Saperów Polskich jest organizacją środowiskową zrzeszającą czynnych i byłych żołnierzy oraz pracowników Wojsk Inżynieryjnych Wojska Polskiego, członków ich rodzin a także sympatyków dorobku saperów. Prezes organizacji płk Tadeusz Dzikowski opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o historii, misji oraz sukcesach stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Saperów Polskich jest organizacją zrzeszającą żołnierzy oraz pracowników Wojsk Inżynieryjnych Wojska Polskiego
Stowarzyszenie Saperów Polskich jest organizacją zrzeszającą żołnierzy oraz pracowników Wojsk Inżynieryjnych Wojska PolskiegoFoto: Fotokon/Shutterstock

Jak wskazał płk Tadeusz Dzikowski, Stowarzyszenie Saperów Polskich jest kontynuatorem powstałego po II wojnie światowej Stowarzyszenia Polskich Saperów na Obczyźnie, które zamknęło swoją działalność w 2001 roku.

- Początki organizacji sięgają 1946 r., kiedy to w Anglii oraz w Szkocji powstawały pierwsze organizowane samoczynnie grupy saperskie, których działalność polegała między innymi na tym, żeby wzajemnie sobie pomagać - powiedział.

Stowarzyszenie Saperów Polskich

Gość audycji dodał, że był to też czas, kiedy polskie jednostki militarne były demobilizowane. - Członkowie polskich Sił Zbrojnych przez wiele lat byli za granicą, przeżywali strach, jaki żołnierze odczuwają na wojnie i obserwowali, jak giną ich najbliżsi i przyjaciele. W taki sposób pękały wszystkie przyjaźnie, więc powstała myśl, żeby mimo wszystko sobie pomagać. Właśnie wtedy tworzono pierwsze stowarzyszenia wojskowe, które z czasem się powiększały - wyjaśnił.

Jak dodał, polscy wojskowi byli rozproszeni po całym świecie - proponowano im między innymi pracę w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Argentynie, RPA czy w Australii. - Rozsiało ich po całym świecie, ale starali się utrzymywać kontakty - podkreślił.

Płk Tadeusz Dzikowski wskazał, że w kwietniu 1949 r. odbył się pierwszy zjazd saperski w Londynie, na którym "wyłonił się duch kadrowy" i delegaci postanowili stworzyć sekretariat, który miał się zająć spisem wszystkich porozrzucanych na świecie saperów. Wydarzenie to było początkiem regularnej działalności Stowarzyszenia.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2022_07_10-07-07-27.mp3 Płk Tadeusz Dzikowski o historii Stowarzyszenia Saperów Polskich ("Społeczeństwo obywatelskie - Reaktywacja") 

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie - Reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: płk Tadeusz Dzikowski (prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich)

Data emisji: 10.07.2022

Godzina: 07:05 

ng//saper.com.pl

Zobacz więcej na temat: pr24 Polskie Radio 24 wojsko

Zobacz także

Zobacz także