Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych. Ks. prof. Przybyłowski: to piękne, że możemy ubogacać swoje życie społeczne
Cudowne dekoracje, sznury świateł i tradycyjne polskie potrawy stwarzają prawdziwą atmosferę radości na jarmarkach bożonarodzeniowych. Mimo iż ich tradycja przeniknęła z Zachodu, to w naszym kraju z roku na rok jest ich coraz więcej. O przygotowaniach i akcentach świątecznych związanych z Bożym Narodzeniem opowiedzieli w Polskim Radiu 24 Karolina Niementowska (dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP) oraz ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW).
2022-11-27, 07:40
Jarmarki bożonarodzeniowe od zawsze gromadziły mnóstwo ludzi chcących chłonąć wyjątkowy nastrój, cieszyć się nim i w atmosferze kolęd robić przedświąteczne zakupy. Największe z nich w Polsce to te w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie czy Warszawie.
- Moim zdaniem my - jako kraj w pełni przynależący do kultury europejskiej - nie tylko przejmujemy wiele zwyczajów, ale również dzielimy się własnymi. To jest piękne, że możemy się wymieniać kulturowo, ubogacać swoje życie społeczne, ale przede wszystkim dzielić się tym wymiarem duchowych przeżyć religijnych - skomentował ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski.
Jego zdaniem mimo zauważalnej komercjalizacji i zeświecczenia wielu zwyczajów związanych z adwentem i świętami - przez co stają się one pozbawione głębszych treści teologicznych - ich pierwotny wymiar zostaje jednak zachowany. - Religijne oczekiwanie na przyjście Chrystusa, którego pamiątkę będziemy obchodzić w Boże Narodzenie, jest zawsze wspólnotowo przeżywane i radośnie oczekiwanie w nadziei - podkreślił.
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych
Z kolei Karolina Niementowska opowiedziała o tym, jak wygląda przygotowanie jarmarków w Poznaniu. - W tej chwili równolegle odbywają się cztery jarmarki bożonarodzeniowe. One wszystkie są spięte jedną marką pod nazwą "Betlejem poznańskiego" - wskazała.
REKLAMA
- Okres adwentu, który dzieli nas od Bożego Narodzenia, jest czasem, kiedy przygotowujemy się duchowo, ale myślę, że jarmarki, podczas których mieszkańcy spotykają się, jeżdżą na łyżwach, słuchają kolęd i przygotowują się, poszukując upominków, również wpisują się w ten okres przygotowań, który być może ma nieco komercyjny charakter, ale sprowadza się do tego samego - odliczania czasu i przygotowania się na święta - zaznaczyła.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Goście: Karolina Niementowska (dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP) i ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW)
Data emisji: 27.11.2022 r.
REKLAMA
Godzina emisji: 07.06
ng/kor
REKLAMA