Bank Inicjatyw Gospodarczych – przekręty przy prywatyzacji

Założycielami Banku Inicjatyw Gospodarczych były podmioty kontrolowane przez władze komunistyczne PRL oraz osoby fizyczne. Podmiot powstał w 1989 roku. – Komuniści przygotowując się do oddania władzy politycznej w kraju, skoncentrowali się na stworzeniu sobie stosownych instrumentów, które zapewniłyby im realną władzę w nowym porządku kapitalistycznym. Do tego potrzebny był im bank – mówił w audycji Kulisy Spraw Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.

2017-02-13, 19:44

Bank Inicjatyw Gospodarczych  – przekręty przy prywatyzacji
W BIG otworzył swój rachunek m.in. Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Foto: Erdenebayar / pixabay

Posłuchaj

13.02.2017 Kulisy Spraw: przekręty prywatyzacji BIG. Gość: Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniał gość, w czasie obrad Okrągłego Stołu działał już komitet, który przygotowywał powołanie do życia nowego banku. Jego inicjatorem był późniejszy prezydent, Aleksander Kwaśniewski. Podmiot założyły osoby prywatne i instytucje państwowe. Jakimczyk wyjaśniał, że istniał jednak duży konflikt interesów. – Osoby zarządzające państwowymi instytucjami, jednocześnie zostały akcjonariuszami prywatnymi. Później zbywały z zyskiem akcje tego banku – wskazywał.

Gość tłumaczył, że władze BIG bardzo zręcznie wykorzystywały sprzyjające koniunktury. – W postaci dużej życzliwości regulatora i Komisji Papierów Wartościowych, różnych decydentów, polityków – podkreślał. Dodał, że bank był potrzebny do dużych przedsięwzięć gospodarczych, a najważniejszym okazała się prywatyzacja PZU.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.  

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip

Kulisy Spraw - wszystkie audycje.

______________________

Data emisji: 13.02.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 19:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej