Artur Soboń: spółki Skarbu Państwa przynoszą zyski na giełdzie
- Nie ma takich państw w Europie, które odnosiłyby sukcesy w gospodarce bez koordynującej roli państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
2019-10-07, 12:00
Posłuchaj
Już po raz czwarty w Jasionce k. Rzeszowa wystartował Kongres 590. W programie m.in. wręczenie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.
Gość PR24 Artur Soboń odniósł się do krytyki przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. Politycy związani z opozycją stawiają w wątpliwość wiele gospodarczych rozwiązań proponowanych przez partię rządzącą, m.in. sens wykonywania przekopu Mierzei Wiślanej oraz budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Niewidzialna ręka rynku nie pomoże
- Dla Platformy Obywatelskiej projekty bardziej ambitne niż budowa drogi z punktu A do punktu B, to są projekty, które powinien załatwić rynek i jego niewidzialna ręka. Oni nadal w to wierzą. Nie ma tu żadnej roli państwa, nie ma co marzyć o tym, że państwo może koordynować w tym zakresie jakąś politykę - stwierdził Artur Soboń.
REKLAMA
Według Gościa PR24 takie myślenie, to stawianie Polski nie w gronie państw Europy Zachodniej, ale w gronie państw fikcyjnych. – Nie ma takich państw w Europie, które odnosiłyby sukcesy w gospodarce bez koordynującej roli państwa - dodał. Według wiceministra mowa o takich obszarach, jak m.in. projekty w niezależność energetyczną, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, projekt w rozwój przemysłu stoczniowego, projekty kolejowe, mieszkaniowe.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Większe statki wpłyną do Świnoujścia. Jest umowa ws. rozbudowy terminala
Tak się robi synergię państwowych spółek
Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju mówił o dobrej sytuacji finansowej spółek Skarbu Państwa. - Spółki przynoszą zyski na giełdzie, inwestują, maja pomysły na swój rozwój - przekonywał w PR24. Jako przykład udanej współprace między spółkami państwowymi podał budowę nowego bloku energetycznego w Puławach, opalanego węglem kamiennym. Nowa jednostka zastąpi dwa wyeksploatowane bloki węglowe z lat 60. XX w. Inwestycja ma kosztować 1,16 mld zł netto. Powstanie na potrzeby Grupy Azoty Puławy, ale też samego miasta. Umowa na budowę bloku energetycznego w Puławach została już podpisana. Stronami kontraktu są Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. oraz konsorcjum firm: Polimex-Mostostal S.A., Polimex Energetyka sp. z o.o. i SBB Energy S.A. Dzięki realizacji tej inwestycji Grupa Azoty Puławy ma mieć zapewnione ciągłe dostawy ciepła dla instalacji chemicznych, ponadto nowy blok będzie produkować rocznie 100 MW energii elektrycznej i 300 MW energii cieplnej.
- Nasi poprzednicy mieli realizować projekt elektrowni w oparciu o rosyjski węgiel. Zmieniliśmy technologię i dzisiaj podpisana została umowa z Polimexem Energetyka sp. z.o. - spółką Skarbu Państwa. Węgiel będzie pochodził z kopalni Bogdanka(...). Tak się robi synergie Spółek Państwa - podsumował Artur Soboń.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Adrian Klarenbach
Polskie Radio 24/tb/PR24
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 07.10.2019
Godzina emisji: 10.45
REKLAMA