more_horiz

Kulisy Spraw: Ucieczki funkcjonariuszy służb PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 20:24
W Kulisach Spraw Witold Bagieński z Instytutu Pamięci Narodowej przypominał historie funkcjonariuszy służb Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, którzy uciekli zagranicę. Ekspert mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o sprawie Józefa Światły.
Audio
  • 19.04.17 Kulisy Spraw: Ucieczki funkcjonariuszy służb PRL
Józef Światło (pierwotnie Izaak Fleischfarb)
Józef Światło (pierwotnie Izaak Fleischfarb) Foto: nac.gov.pl

Józef Światło na początku lat 50. XX wieku był ważnym pracownikiem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, był m.in. wicedyrektorem Departamentu X. – Ta jednostka zajmowała się rozpracowywaniem członków partii. Sprawdzano tam ich życiorysy; szukano osób, które mogły być uwikłane we współpracę z przedwojennymi władzami – wyjaśniał Witold Bagieński.

W 1953 roku wysoki funkcjonariusz MBP, podczas służbowej podróży do Berlina Wschodniego, zdecydował się uciec na Zachód. – Głównym problemem dla władz było to, że Światło ujawnił całą masę tajemnic państwowych na falach Radia Wolna Europa. Mówił o kulisach władzy ludowej, czyli dużej brutalności wobec obywateli i ogromnym przepychu wśród elit. A tego typu zachowania władz mało licowały z ideami komunistów – relacjonował gość PR24.

Więcej w całej rozmowie, m.in. o sprawie Władysława Mroza, Michała Goleniewskiego, Andrzeja Kopczyńskiego i Ryszarda Widerskiego.

Gospodarzem audycji Kulisy Spraw był Rafał Dudkiewicz

Polskie Radio 24/mp

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 19.04.17

Godzina emisji: 19.12


 

Zobacz także

Zobacz także