X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kulisy Spraw: O sytuacji w polskim sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 20:31
Patologie w polskim wymiarze sprawiedliwości, które od kilku lat nagłaśniane są przez media, bulwersują już nie tylko ekspertów związanych z tą dziedziną życia publicznego. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach przez rząd reformy miały je wyeliminować i usprawnić działanie polskich sądów. Czy tak się rzeczywiście stało? O tym w rozmowie z Gościem Polskiego Radia 24, Maciejem Lisowskim, prezesem fundacji Lex Nostra, autorem książki o patologiach w polskim sądownictwie pt. "Prawo i pięść".
Audio
  • 16.07.18 Kulisy Spraw: Sytuacja w polskim sądownictwie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła dziennikarzom, że przez ponad 30 lat nie dokonano rozliczeń z postkomunizmem, a w Sądzie Najwyższym do dziś są sędziowie, którzy w stanie wojennym skazywali opozycjonistów.

- O patologii w polskim sądownictwie, jako fundacja Lex Nostra, mówimy już od 9 lat. Niektóre z opisanych przeze mnie w 2012 roku doniesień są nadal aktualne i wydaje się, że jest to niekończąca się historia. Czasem ręce mi opadają, bo co prawda zmiany powoli następują, ale wielu bohaterów, którzy zostali okrutnie potraktowani przez nasz wymiar sprawiedliwości, już na poprawę swojej sytuacji nawet nie liczy - mówił Lisowski.

Maciej Lisowski (P) i Jerzy Jachowicz (L) Maciej Lisowski (P) i Jerzy Jachowicz (L), foto: PR24

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że rząd chce przeciąć okres postkomunizmu w sądownictwie. Polityk nawiązał do publikacji w "Dzienniku Gazecie Prawnej", który powołując się na akta Instytutu Pamięci Narodowej, twierdzi że sędzia Iwulski, pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, miał uczestniczyć w latach 80-tych w wydaniu siedmiu wyroków na opozycjonistów. Sędzia Iwulski pamięta tylko o jednym procesie.

- To pokazuje, że są pewne struktury, które pomimo zmian politycznych w Polsce nie zmieniają się. Być może teraz nieco się to ruszyło, ale widać że środowisko sędziowskie bardzo mocno się zabetonowało. Uważam, że sądownictwo samo się nie oczyści i jest tylko gorzej niż było. Świadczy o tym badanie stopnia zaufania do tej grupy społecznej. Niegdyś sędziowie cieszyli się bardzo dużym wskaźnikiem zaufania. A jak jest teraz? Doskonale wiemy, że jest to grupa obdarzona najmniejszym kredytem zaufania społecznego - komentował gość PR24.

Zbigniew Ziobro wyraził nadzieję, że w nowym składzie Sądu Najwyższego znajdą się wybitni prawnicy, wolni od obciążeń związanych z poprzednim systemem.

Więcej na temat sytuacji sądownictwa w Polsce w całej rozmowie.

Audycję Kulisy spraw prowadził Jerzy Jachowicz.

PR24/PJ/PAP

_____________________

Data emisji: 16.07.18

Godzina emisji: 19:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy Spraw: setki sklepów i ani grosza podatku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 20:49
W audycji poruszono sprawę Marka Stępnia, przedsiębiorcy, który przed laty ściągnął franczyzę sklepów Leader Price do Polski. Kulisy działania francuskiej firmy na polskim rynku oraz mechanizm "optymalizacji podatkowej" stosowany przez wielkie korporacje opisywała Edyta Hołdyńska, dziennikarka portalu wPolityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po katastrofie Rosjanie niszczyli wrak tupolewa. Były tam służby rosyjskie"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 16:50
– Po katastrofie smoleńskiej doszło do przemieszczenia części, na przykład takich jak statecznik, bez żadnego uzasadnienia i to nawet o kilkadziesiąt metrów – mówił w audycji Kulisy Spraw Grzegorz Wierzchołowski, redaktor naczelny portalu "Niezależna.pl" i dziennikarz "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 20:35
Podczas audytów prowadzonych w firmach należących do PGZ wykryto liczne nieprawidłowości. Niektóre z ustaleń zostały odtajnione. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Dudziński, audytor śledczy, który prowadził ostatnie audyty w PGZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Cenckiewicz o przeszłości sędziego Iwulskiego. "Gigantyczna manipulacja"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 20:51
- Ustawa o IPN (...) piętnuje całą Wojskową Służbę Wewnętrzną, nazywając ją częścią składową organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego - zauważył w Kulisach Spraw dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Historyk w Polskim Radiu 24 mówił o przeszłości pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Leki za miliony złotych wywiezione za granicę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:38
W maju 2018 roku agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupiła w latach 2017-2018 z aptek na terenie całego kraju niezbędne dla ratowania życia leki warte co najmniej 100 milionów złotych z przeznaczeniem do ich wywozu za granicę Polski wbrew zakazowi. O skomplikowanym procederze mówił w audycji Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 mgr farm. Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.
rozwiń zwiń