X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obrona konieczna. Casus Tomasza Greczkowicza

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:40
- Instytucja obrony koniecznej opiera się na założeniu, że napastnik powinien liczyć się z konsekwencjami ataku. Osoba zaatakowana ma prawa wybrać, czy będzie broniła się sama, czy będzie salwować się ucieczką, czy będzie starała się zainteresować swoją sprawą osoby trzecie - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Adam Gomoła. 
Audio
  • 18.09.19 Kulisy spraw: mecenas Adam Gomoła o obronie koniecznej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W takich sytuacjach decydują ułamki sekundy. - Nie wolno nikomu czynić wstrętu z tego powodu, że broni się sam. Jedynym kryterium, które musi brać pod uwagę osoba zaatakowana jest to, żeby sposób obrony był współmierny do niebezpieczeństwa zamachu. Trudno w sytuacji, gdy liczą się ułamki sekund, podejmować w pełni racjonalne decyzje - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zwrócił również uwagę, że sądy wykształciły linię orzecznictwa ws. obrony koniecznej.  - Wskazują, że należy ją oceniać z pozycji, która miała miejsce. Nie przez pryzmat skutków, jakie to działanie może przynieść - tłumaczył mecenas Gomoła.

Adam Gomoła jest obrońcą Tomasza Greczkowicza, który został skazany prawomocnym wyrokiem jako winny nieumyślnego spowodowania śmierci agresywnego napastnika.  W nocy 9 sierpnia 2015 roku w pobliżu Piwnic Gorywodów w Bytomiu, Tomasz Greczkowicz sprowokowany agresywnym zachowaniem napastnika odepchnął go w wyniku czego ten upadł uderzając głową w podłoże. Odniesione rany, będące wynikiem upadku, doprowadziły do śmierci  inicjatora zajścia, a zarzut przekroczenia granicy obrony własnej z wynikiem nieumyślnego spowodowania śmierci postawiono Tomaszowi Greczkowiczowi.

Sąd Rejonowy w Bytomiu skazał Greczkowicza na karę więzienia z możliwością zawieszenia. Nie zgodził się z tym wyrokiem natomiast Sąd Okręgowy w Katowicach zasądzając karę bezwzględnego więzienia. Za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Bytomiu złożona została prośba o akt łaski dla Tomasza Greczkiewicza do prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Kulisy spraw" prowadził Piotr Nisztor.

Data emisji: 18.09

Godzina emisji: 19.10

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kulisy spraw". O instytucji skargi nadzwyczajnej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 20:05
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpatrzyła we wtorek pierwszą w swojej historii skargę nadzwyczajną i uchyliła orzeczenie spadkowe wydane przez jeden z sądów rejonowych w 2000 roku. Gościem "Kulis spraw" był Marek Kubala, przedsiębiorca z Wałbrzycha, który uważa się za pokrzywdzonego przez wymiar sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń