more_horiz

Kulisy wyboru Polski i Ukrainy na organizatorów Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:53
- Gdy w 2003 roku pojawił się pomysł wśród działaczy federacji ukraińskiej i Polski by Euro 2012 zorganizować w Polsce i na Ukrainie, niewiele osób wierzyło, że może się to udać – powiedział w audycji Kulisy Spraw były piłkarz, były sekretarz generalny PZPN Zdzisław Kręcina. W Polskim Radiu 24 opowiadał o okolicznościach, w jakich udało się przekonać UEFA do tego, że polsko-ukraińska oferta jest lepsza niż włoska czy chorwacko-węgierska.
Audio
  • 21.02.18 Zdzisław Kręcina o decyzji UEFA dot. organizacji mistrzostw Euro 2012
Stadion Narodowy w Warszawie
Stadion Narodowy w WarszawieFoto: pixabay /CC0

Zdzisław Kręcina zaznaczył w Polskim Radiu 24, że na wybór Polski i Ukrainy złożyły się „lata pracy ówczesnego zarządu”. - To nie była jednorazowa akcja. Gdy w 2003 roku pojawił się pomysł, by coś takiego zrobić, było bardzo mało ludzi, którzy wierzyli, że to może przynieść sukces. Po latach ciężkiej pracy jednej i drugiej federacji, okazało się jednak, że końcowy efekt w Cardiff w 2007 roku przyniósł na pełen sukces – wspominał gość.

Przyznanie organizacji mistrzostw Europy to duże emocje i wielkie pieniądze. Po kilku miesiącach od podjęcia decyzji dot. organizatorów zaczęły pojawiać się wątpliwości czy nie doszło do korupcji. Niektórzy twierdzili, że pewni członkowie komitetu wykonawczego UEFA, którzy zdecydowali na korzyść Polski i Ukrainy mieli przyjąć 11 mln euro łapówki. – Nie chcę tego komentować. Nie sądzę, żeby tak było. Nie przypominam sobie, by w środowisku UEFA cokolwiek ktoś na ten temat powiedział - powiedział w PR24 Zdzisław Kręcina. - Jeśli rzeczywiście taki fakt miał miejsce, ktoś by o tym mówił – stwierdził gość.

Zdzisław Kręcina Zdzisław Kręcinaw studiu PR24

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/pr

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 21.02.18

Godzina emisji: 19:10


Zobacz także

Zobacz także