more_horiz

"Kulisy spraw". Sytuacja polityczna w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 20:05
- Mołdawia znajduje się w strefie wpływów rosyjskich. Wciśnięta między Ukrainę i Rumunię, ma w swoich granicach 2 tys. rosyjskich żołnierzy w separatystycznej republice Naddniestrza. Również wokół Naddniestrza odbywają się tam wybory. To kapitalny rezerwuar ludzi do fałszowania wyborów. Wybory parlamentarne odbyły się ponad dwa miesiące temu, a nadal nie ma raportu OBWE - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski, felietonista "Gazety Polskiej" i międzynarodowy obserwator wyborów w Mołdawii.  
Audio
  • 15.05.19 "Kulisy spraw". Sytuacja polityczna w Mołdawii
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: snob/shutterstock

W przeprowadzonych 24 lutego wyborach parlamentarnych w Mołdawii największe poparcie uzyskała prorosyjska Partia Socjalistów (PSRM), związana z prezydentem Igorem Dodonem. Drugą partią w parlamencie pod względem liczby posłów będzie rządząca do tej pory i nominalnie proeuropejska Partia Demokratyczna (PDM), kierowana przez oligarchę i najbogatszego Mołdawianina Vlada Plahotniuca.

- Sytuacja polityczna w Mołdawii jest rozpisana przez oligarchów na dwa głosy. Jeden jest prorosyjski, drugi jest pozorne proeuropejski. Tak naprawdę grają tę samą melodię dzieląc się władzą za kulisami. Dzielą między sobą wpływy, choć już od ponad dwóch miesięcy nie mogą stworzyć rządu. W wyniku tego układu, oligarchicznego duopolu, w Naddniestrzu kupowano głosy - tłumaczył Jakub Maciejewski. 

Przebieg głosowania w Mołdawii monitorowało ponad 2,4 tysięcy obserwatorów miejscowych i około 700 obserwatorów z zagranicy, w tym z Polski.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Kulisy spraw" prowadził Piotr Nisztor.

Data emisji: 15.05

Godzina emisji: 19.10

PR24


 

 

Zobacz więcej na temat: Mołdawia

Zobacz także

Zobacz także