"Błyszczy wieloma światłami i barwami". Paweł Milcarek w PR24 o znaczeniach Biblii

- W środku Pisma Świętego jest logos - rozumny głos, którym wykłada się prawo moralne. Dekalog to wzmocnione przez boski autorytet zasady prawa naturalnego, dla wielu ludzi te podstawowe zasady brzmią głosem Biblii. W tym sensie Pismo Święte przemawia także poza wspólnotą wierzących - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof i publicysta "Christianitas".

2021-07-04, 19:30

"Błyszczy wieloma światłami i barwami". Paweł Milcarek w PR24 o znaczeniach Biblii
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Keep Smiling Photography/ Shutterstock

Przedmiotem dyskusji w najnowszym wydaniu audycji "Życie z duszą, czy bez", była Biblia i to, czy Pismo Święte może być interpretowane poza katolicyzmem. - Pismo Święte to tekst interesujący - można powiedzieć po świecku - tylko i wyłącznie jako świadectwo i naświetlenie drogi przez długą historię, w której Bóg zaprasza człowieka do przyjaźni ze sobą - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Christianitas" Paweł Milcarek. 

Powiązany Artykuł

Ryby Biblia 1200 Wiki .png
Mimo biblijnego zakazu starożytni Judejczycy spożywali niekoszerne ryby

- Bóg tworzy sobie człowieka, nie tylko pojedynczego, ale z całego ludzkiego zgromadzenia, jakby przyjaciela. Jak to się dzieje, w jaki sposób, na czym polega wierność Boga przymierzu, które zawiera z ludźmi, na czym polega przyjaźń, którą Bóg nazywa zbawieniem i do którego człowieka przeznacza? - to są tematy Pisma Świętego - dodał publicysta. Przekonywał, że "Pisma Świętego nie można czytać w rozumieniu takim, że otwiera się książkę i czyta jak instrukcję obsługi" - To zbiór ksiąg, które powstały wewnątrz drogi wiary i są zrozumiałe, stają się pełne sensu, gdy są czytane wewnątrz wspólnoty wiary - wyjaśnił. 

Jak mówił gość "Polskiego Radia 24", Pismo Święte może jednak być zrozumiałe dla ludzi niewierzących, albo stawiających pewne pytania. - To niezwykłe dzieło, które błyszczy bardzo wieloma światłami i barwami. Jest elementem perspektywy kulturowej, wielkim, niesamowitym obiektem kanonu naszej cywilizacji. Kogoś może to przyciągnąć, że ma takie źródło historii, które rozwinęły się i które są opowiadane w tej kulturze, dzięki którym się rozpoznajemy i przeglądamy się w naszych ludzkich pytaniach o najważniejsze sprawy - ocenił. 

Czytaj także: 

- Pismo Święte jest także miejscem, gdzie pojawiają się pewne wykłady zasad moralnych, które mają odbicie w naturze, nie są tylko zawieszonym w powietrzu życzeniem Boga, który nie musi się tłumaczyć. W środku Pisma Świętego jest logos - rozumny głos, którym wykłada się prawo moralne. Dekalog to wzmocnione przez boski autorytet zasady prawa naturalnego. Dla wielu ludzi te podstawowe zasady brzmią głosem Biblii. W tym sensie Pismo Święte przemawia także poza wspólnotą wierzących - podkreślił Paweł Milcarek.

REKLAMA

Posłuchaj

Paweł Milcarek o o sposobach rozumienia Biblii ("Życie z duszą, czy bez"/ PR24) 22:06
+
Dodaj do playlisty

Więcej o tym, jakie może być znaczenie Biblii dla niewierzących, w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "Życie z duszą, czy bez"

ProwadzącyFilip Memches

REKLAMA

Gość: Paweł Milcarek (filozof, publicysta "Christianitas")

Data emisji: 4.07.2021

Godzina emisji: 19.06


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej