more_horiz

"Zagadką jest jego opowiedzenie się po stronie ukraińskiej". Bogdan Gancarz o Wacławie Lipińskim

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 20:25
- Wacław Lipiński wcale nie wyrzekł się przywiązania do rodziny, która pozostała polską, ani do rzymskiego katolicyzmu - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Gancarz, dziennikarz i historyk, red. krakowskiej edycji "Gość Niedzielny".
Wacław Lipiński, choć wywodził się z polskiej szlachty, wybrał tożsamość i narodowość ukraińską
Wacław Lipiński, choć wywodził się z polskiej szlachty, wybrał tożsamość i narodowość ukraińskąFoto: Domena Publiczna / commons.wikimedia.org

We wspólnych dziejach polsko-ukraińskich nie brakuje postaci, które Polaków i Ukraińców dzielą. W audycji rozmowa o tym, który być może jest kandydatem na patrona tego, co Polaków i Ukraińców łączy. Chodzi o Wacława Lipińskiego, szlachcica z Wołynia, który postanowił zostać ukraińskim patriotą.

- Ta postać jest mało znana, a był on jednym z największym myślicieli politycznych. Zagadką jest właśnie jego opowiedzenie się po stronie ukraińskiej. Ukrainą interesował się on już w czasach gimnazjalnych, potem kiedy rozpoczął studia w Krakowie. Uznał, że Ukraińcem jest każdy, kto na Ukrainie mieszka i pracuje, niezależnie jakiej jest narodowości i wyznania - wyjaśnił Bogdan Gancarz.

"Nie wyrzekł się polskiej rodziny"

Ważne jest, jak przypomniał, że Wacław Lipiński wcale nie wyrzekł się przywiązania do rodziny, która pozostała polską ani do rzymskiego katolicyzmu, ani krakowskich profesorów. Uważał, że ważne jest to, by na danym terenie zgodnie żyły ze sobą narodowości i religie niezależnie od przynależności państwowej. Pisał, że stojąc na gruncie obywatelskości naszego kraju, nie chcemy w jego obrębie żadnego nacjonalistycznego zrównania.

Czytaj także: 

Wacław Lipiński urodził się 17 kwietnia 1882 w Zaturcach, koło Łucka na Wołyniu. Wywodził się z polskiej szlachty, jednak utożsamiał się z narodem Ukraińskim. Był historykiem, socjologiem, publicystą teoretykiem i czołowym przedstawicielem ukraińskiego konserwatyzmu.

Uczestniczył w tworzeniu się niepodległego państwa ukraińskiego po I wojnie światowej. Nie zgadzając się z socjalistycznymi projektami Ukraińskiej Centralnej Rady, współtworzył konserwatywną Ukraińską Partię Demokratyczno-Włościańską.

Posłuchaj
23:13 _PR24_AAC 2022_05_15-19-06-44.mp3 "Zagadką jest jego opowiedzenie się po stronie ukraińskiej". Bogdan Gancarz o Wacławie Lipińskim ("Życie z duszą czy bez")

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches 

Gość: Bogdan Gancarz (dziennikarz i historyk, red. krakowskiej edycji "Gość Niedzielny")

Data emisji: 15.05.2022

Godzina: 19:06

Zobacz także

Zobacz także