more_horiz

Europa skręca w prawo? Kacper Kita: ludzie wracają do wartości, które stanowią o ich "ja"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 20:05
- Lud współczesny częściej wybiera te wartości tj. naród, rodzina i religia (...) odczuwa przywiązanie do tych, które konstytuują jego tożsamość - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Kita (publicysta portalu Nowy Ład).
Wg publicysty Europejczycy odczuwają coraz większą potrzebę powrotu do tradycyjnych wartości
Wg publicysty Europejczycy odczuwają coraz większą potrzebę powrotu do tradycyjnych wartości Foto: Shutterstock

Według sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych, blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech, otrzymując łącznie około 41-45 procent głosówNajwięcej głosów, od 22 do 26 procent, uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Z kolei w wyniku wyborów w Szwecji blok opozycyjnych partii prawicowych zdobył 176 miejsc w parlamencie, a rządząca przez osiem lat Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci wraz z trzema innymi partiami uzyskała łącznie 173 mandaty.

Komentując przejęcie władzy przez partie prawicowe we Włoszech, a także w Szwecji, Kacper Kita, stwierdził, że jest to "część szerszego procesu, który widzimy w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych". - To zjawisko, w którym przez ostatnie 10 lat, praktycznie w każdym dużym państwie Europy Zachodniej i również w Ameryce, mamy wyraźne przesunięcie w politycznym układzie sił na korzyść partii antysystemowej prawicy - zauważył.  

Nie brakuje przeciwników zmian rządów w europejskich krajach. - Elity liberalno-lewicowe, które kilkadziesiąt lat temu przejęły pieczę, władzę kulturową w świecie zachodnim, cały czas uważają siebie za buntowników - wyjaśnił gość audycji.. 

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
23:41 PR24_mp3 2022_10_02-19-05-56.mp3 Kacper Kita o tym, czy Europę czeka konserwatywny zwrot? ("Życie z duszą czy bez")

 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches 

Gość: Kacper Kita (publicysta portalu Nowy Ład)

Data emisji: 02.10.2022

Godzina emisji: 19.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także