more_horiz

Pamięć Niemiec o zbrodniach. Stefanek: 70 proc. twierdzi, że ich przodkowie są niewinni

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 20:30
-70 proc. Niemców, nawet jeśli uznaje prawdę o niemieckich zbrodniach, to nie widzi wśród swoich bezpośrednich przodków - swoich ojców i dziadków - sprawców tych zbrodni - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek, publicysta z Instytutu Pileckiego.
Brama niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
Brama niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock

Kilka lat temu ukazała się książka Samuela Salzborna "Zbiorowa niewinność. Wypieranie Szoah z niemieckiej pamięci".

- To odważna, kontrowersyjna książka. To esej polemiczny Samuela Salzborna, napisany z wyraźną intencją rozprawienia się z pewnym mitem i z pewnym fałszywym przekonaniem. Jest pisany z pasją, ale jest także zwięzły, dosyć syntetyczny; zbiera dużo tematów i wątków w jednym miejscu - powiedział Tomasz Stefanek. 

Jak zaznaczył, publikacja "zawiera szokującą, wywrotową tezę". - Autor twierdzi, że szeroko rozpowszechnione przekonanie, że Niemcy uporali się ze swoją nazistowską przeszłością, że pamięć o zbrodniach niemieckich, zwłaszcza o zbrodni Holokaustu, stanowi centrum niemieckiej, krytycznej świadomości historycznej, że to wszystko jest całkowitą fikcją - podkreślił gość PR24.

- Statystyki są mocną stroną książki. Autor przytacza badania z 2019 roku, badające pamięć zbiorową Niemców. Wynika z nich, że 70 proc. Niemców, nawet jeśli uznaje prawdę o niemieckich zbrodniach, to nie widzi wśród swoich bezpośrednich przodków - swoich ojców i dziadków - sprawców tych zbrodni. 70 proc. Niemców twierdzi, że ich przodkowie, ich bliscy nie popełniali tych zbrodni. Nawet sytuują swoich przodków w gronie ofiar, albo tych, którzy pomagali ofiarom - dodał Tomasz Stefanek. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:44 PR24 2022_11_27-19-06-24.mp3 Tomasz Stefanek o poczuciu odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie II wojny światowej (Życie z duszą czy bez) 

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: Tomasz Stefanek (eseista, prawnik - Instytut Pileckiego)
Data emisji: 27.11.2022
Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także