more_horiz

Prof. Andrzej Waśko: romantyzm wciąż jest inspirujący

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 20:30
- W sensie intelektualnym romantyzm jest dla nas wciąż inspirujący. Jeszcze ważniejsze jest piękno poezji romantycznej, które wcale nie zwietrzało. Przemawia ono dziś do zwykłych czytelników - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza Foto: Tricky_Shark/Shutterstock

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego w związku z dwusetną publikacją pierwszego tomu "Poezji" Adama Mickiewicza, zawierającego "Ballady i romanse".

- Mamy XXI wiek. Spojrzenie na literaturę romantyczną z tego punktu widzenia daje inny obraz niż ten z perspektywy wieku XX. Po 1918 roku - w dwudziestoleciu międzywojennym, a potem w latach sześćdziesiątych - wydawało się, że romantyzm i w ogóle wiek XIX jest epoką zamkniętą, że przed nami jest jakaś świetlana przyszłość, która będzie całkowicie odrębna, a to co minęło jest tylko tematem dla historii - zaznaczył prof. Andrzej Waśko.

- W XXI wieku wygląda to inaczej. Sam XX wiek przesunął się do historii. Romantyzm powraca. Powraca oczywiście po okresie kilku dekad, w którym panowało hasło końca paradygmatu romantycznego, wpisane jakoś w ideologię Polski po 1989 roku - dodał ekspert.

Podkreślił również, że "w sensie intelektualnym romantyzm jest dla nas wciąż inspirujący". - Jeszcze ważniejsze jest piękno poezji romantycznej, które wcale nie zwietrzało. Przemawia ono dziś do zwykłych czytelników - powiedział gość PR24. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:03 _PR24_AAC 2023_01_01-19-07-26.mp3 prof. Andrzej Waśko o epoce romantyzmu (Życie z duszą czy bez) 

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: prof. Andrzej Waśko
Data emisji: 01.1.2023
Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 romantyzm

Zobacz także

Zobacz także