more_horiz

Diagnoza Benedykta XVI. Prof. Cezary Kościelniak: zawiera pewien optymizm

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 20:00
- W tej diagnozie teosocjologicznej jest też pewien optymizm. Nie jest to diagnoza, która każe nam tylko narzekać na to, że Kościół się sypie, jeśli chodzi o liczbę wiernych. Mówi ona także o tym, że Kościół może znaleźć swoją siłę właśnie w małych wspólnotach, zorientowanych na wiarę - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak, filozof z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Watykan, zdjęcie ilustracyjne
Watykan, zdjęcie ilustracyjneFoto: Hunterframe/ Shutterstock

42-letni ks. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, zapytany o przyszłość Kościoła mówił o trudnych czasach i kryzysie

"Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra - Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku. Nie będzie już w stanie zajmować wielu budowli, które wzniósł w czasach pomyślności. Ponieważ liczba jego zwolenników maleje, więc straci wiele ze swoich przywilejów społecznych" - powiedział ksiądz Ratzinger. 

- Ten głos okazał się proroczy już znacznie wcześniej - w latach 80. w państwach Zachodu, kiedy procesy sekularyzacji bardzo mocno się zdynamizowały. Natomiast Europa Środkowa jest Europą późnej sekularyzacji. Te procesy dzieją się teraz - zaznaczył prof. Cezary Kościelniak. 

Jak podkreślił, "w tej diagnozie teosocjologicznej jest też pewien optymizm". - Nie jest to diagnoza, która każe nam tylko narzekać na to, że Kościół się sypie, jeśli chodzi o liczbę wiernych. Mówi ona także o tym, że Kościół może znaleźć swoją siłę właśnie w małych wspólnotach, zorientowanych na wiarę - powiedział profesor.

- Stąd też ta diagnoza była jednym z czynników kształtujących charakter tego pontyfikatu. Ten charakter jest fideocentryczny i chrystocentryczny - podsumował gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:20 PR24 2023_01_08-19-05-46.mp3 prof. Cezary Kościelniak o Benedykcie XVI (Życie z duszą czy bez) 

***

Tytuł audycji: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: prof. Cezary Kościelniak
Data emisji: 8.01.2023
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także