more_horiz

"Nie było tej wolności, która jest dzisiaj". Czaczkowska o prześladowaniach Kościoła w PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 19:55
- Na Kościół i duchowieństwo patrzymy oczami dzisiejszych doświadczeń i sytuacji. To jest ahistoryczność, coś, co nie pozwala nam zrozumieć wydarzeń z przeszłości, oceniamy je z dzisiejszej perspektywy - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Czaczkowska, publicystka, autorka książek.
Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński głosi homilię podczas uroczystej sumy milenijnej
Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński głosi homilię podczas uroczystej sumy milenijnejFoto: NAC

Ewa Czaczkowska mówiła o dzisiejszym postrzeganiu historii Kościoła w czasach PRL. Zwracała uwagę, że dzisiejsza perspektywa wolnej Polski, może wypaczać obraz ówczesnej sytuacji. - Najczęściej z obrazów Kościoła w czasach PRL pokazuje się wielkie tłumy pielgrzymów podczas wizyt Jana Pawła II w Polsce, ten wielki Kościół triumfujący, albo tłumy na Jasnej Górze w związku z obchodami millenium chrztu Polski, albo inny obraz, księży zamordowanych przez PRL-owską bezpiekę, jak ks. Popiełuszko. Wiedza o codziennej rzeczywistości życia Kościoła, jako wiernych czy instytucji, jest bardzo mała, szczególnie wśród młodszego pokolenia - zauważyła.

- W 1957 r. zaczęła się wielka nowenna, ale to, że wierni opowiedzieli się za Kościołem, było okupione ogromnymi kosztami, zarówno ze strony wiernych, ale i Kościoła. Nie pamięta się o tym, że były demonstracje, że byli aresztowani i uwięzieni z powodu m.in. w uczestniczenia w wielkich obchodach millenijnych.  W PRL były różne okresy racji pomiędzy państwem a Kościołem, fizycznego niszczenia Kościoła i duchowieństwa, ale i odwilży, nigdy nie było jednak tej wolności, którą Kościół ma dzisiaj - podkreślała.

Posłuchaj
23:47 PR24_mp3 2023_03_19-19-06-03.mp3 Ewa Czaczkowska o relacjach państwo-Kościół w czasach PRL (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość:  Ewa Czaczkowska

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także