more_horiz

"Życie z duszą czy bez". Mariusz Pilis o filmie "Historia jednej zbrodni"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 19:45
- Film "Historia jednej zbrodni" jest przede wszystkim o ofiarach zbrodni w Markowej. Natomiast ważnym wątkiem, którego tropem rzeczywiście poszedłem, jest wszystko to, co dotyczy sprawców, a konkretnie Eilerta Diekena, który był dowódcą posterunku żandarmerii w Łańcucie w 1944 r., kiedy doszło do masakry rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów - powiedział w Polskim Radiu 24 reżyser Mariusz Pilis.
Rodzina Ulmów
Rodzina UlmówFoto: rzeszow.ipn.gov.pl/

Reżyser Mariusz Pilis przeprowadził śledztwo w sprawie morderców wielodzietnej rodziny Ulmów oraz ośmiorga ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Twórcy filmu docierają do Grete Wilbers, córki Eilerta Diekena, dowódcy żandarmów, który w 1944 roku wydał rozkaz zbrodni w Markowej.

Sędziwa kobieta jest przekonana, że jej ojciec ma zostać upamiętniony i przedstawiony w pozytywnym świetle w Polsce. Eilert Dieken zmarł nieosądzony w 1960 roku, służąc po wojnie w policji w Esens nad Morzem Północnym.

Historia rodziny Ulmów

Rodzinę Ulmów - Józefa i jego będącą w ósmym miesiącu ciąży żonę Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci - niemieccy żandarmi zamordowali 4 marca 1944 r. Beatyfikacja była pierwszym takim wydarzeniem w historii Kościoła.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:59 PR24_mp3 2023_09_17-19-06-11.mp3 Mariusz Pilis o filmie "Historia jednej zbrodni" ("Życie z duszą czy bez"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Mariusz Pilis (reżyser filmu "Historia jednej zbrodni")

Data emisji: 17.09.2023

Godzina emisji: 19.06

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także