more_horiz

Antoni Dudek: KOR był nowym modelem opozycji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 14:37
- Komitet Obrony Robotników pokazał, że można więcej. Przetarł ścieżkę, którą poszły inne organizacje. To jego największe dokonanie i z tego jest znany – mówił historyk i politolog w audycji Nos Kleopatry.
Audio
  • 29.09.16 Komitet Obrony Robotników – ważny element tradycji walki o niepodległą Polskę. Goście: prof. Antoni Dudek, historyk i publicysta Piotr Zaremba.
Zebranie członków i współpracowników Komitetu Samoobrony Społecznej (KSS) KOR w mieszkaniu Jacka Kuronia przy ulicy Mickiewicza 27 m. 64 na Żoliborzu. Na zdjęciu: Antoni Macierewicz (L) i Jacek Kuroń (P). Warszawa, styczeń 1980fot.PAPTomasz Michalak
Zebranie członków i współpracowników Komitetu Samoobrony Społecznej (KSS) KOR w mieszkaniu Jacka Kuronia przy ulicy Mickiewicza 27 m. 64 na Żoliborzu. Na zdjęciu: Antoni Macierewicz (L) i Jacek Kuroń (P). Warszawa, styczeń 1980/fot.PAP/Tomasz MichalakFoto: IPN

Antoni Dudek przypomniał, że założyciele KOR postanowili zagrać va banque i ogłosić się z imienia i nazwiska, z adresami i numerami telefonów. Jego zdaniem „na KOR żadne ze środowisk dzisiaj w Polsce funkcjonujących nie powinno mieć monopolu”.

Działalność KOR była ważnym elementem walki o wolną Polskę. Z tego powodu w świecie polityki wciąż trwa spór o to, kto najbardziej przysłużył się tradycji tej organizacji. – Z jednej strony mamy ortodoksyjnych wyznawców KOR, w tym Adama Michnika, a z drugiej próbę odbicia tej legendy przez Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Plus sporo ludzi, którzy można powiedzieć, balansują między jednymi a drugimi – mówił natomiast publicysta Piotr Zaremba.

Jak warszawscy inteligenci znaleźli wspólny język z robotnikami? Dlaczego to właśnie KOR stał się najsłynniejszą organizacją opozycyjną lat 70.? O tym również w nagraniu audycji.

Gospodarzem programu był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/ip/tj

__________________ 

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 23.12


Zobacz także

Zobacz także