Dr Marek Szymaniak: gen. Fieldorf "Nil" zasługuje na najwyższy szacunek

2020-03-07, 09:00

Dr Marek Szymaniak: gen. Fieldorf "Nil" zasługuje na najwyższy szacunek
Gen. Emil Fieldorf "Nil" - zdjęcie zrobione w więzieniu w 1950 roku. Foto: Domena publiczna

- Generał August Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci Polskiego Podziemia Niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji "Nos Kleopatry" był także prof. Karol Polejowski.

Posłuchaj

Marek Szymaniak: Generał Emil Fieldorf "Nil", to osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek". (Nos Kleopatry / PR24)
+
Dodaj do playlisty

7 marca 1945 roku NKWD aresztowało generała Fieldorfa "Nila". Był torturowany i wieziony w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Został zamordowany 24 lutego 1953 roku - wtedy komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na generale Emilu Fieldorfie. Do historii przeszedł jako dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji „Nie” walczącej z sowiecką okupacją Polski. Był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

"Generał Emil Fieldorf "Nil", to osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek"

Historyk dr Marek Szymaniak podkreśla, że gen. Emil Fieldorf "Nil" został zamordowany i stał się ofiarą mordu politycznego. - To postać bardzo symboliczna. Mowa o jego niezłomnej postawie reprezentowanej do samego końca. To był haniebny wyrok śmierci. To było najpierw morderstwo sądowe, potem fizyczne. Wiemy, że generał zachowywał do końca postawę niezwykle godną. Do końca patrzył w oczy swoim katom. Haniebne jest także to, w jaki sposób wyrok został wykonany. Generał został powieszony, a to kara, jaka wykonywano na pospolitych bandytach - przypomniał dr Marek Szymaniak.

Gość audycji podkreślał, że to kara szczególnie bolesna, jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, kim był generał. Przypomniał, że wśród zasług gen. Fieldorfa jest to, że wydał rozkaz zabicia kata Warszawy, Franza Kutschery.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] :<<< Gen. August Emil Fieldorf "Nil" - wierny żołnierz Niepodległej

- Generał Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci polskiego podziemia niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił dr Marek Szymaniak. - Zabili go ludzie, którzy siłą po II wojnie światowej zawłaszczyli sobie w Polsce władzę. Sprawowali ją tylko i wyłącznie dlatego, bo cieszyli się poparciem jednego z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości czyli Józefa Stalina - dodał.

"Na ziemiach polskich stacjonowało prawie 50 tys.  funkcjonariuszy NKWD" 

Prof. Karol Polejowski omówił zaś sytuację polityczną w Polsce po roku 1944. - Na ziemie wschodnie wkracza wówczas Armia Sowiecka, a wraz za nią postępują oddziału NKWD(…) W rozumieniu Józefa Stalina i jego współpracowników, wszystkie organizacje partyzanckie, struktury polskiego państwa podziemnego, które nie uznają tego wyzwolenia, są traktowane jako elementy wrogie przeznaczone do likwidacji - relacjonował historyk. - Wraz z zajmowaniem kolejnych ziem polskich, nasycenie tych ziem czynnikiem sowieckim wzrasta. W 1945 roku na ziemiach polskich stacjonowało prawie 50 tys. samych funkcjonariuszy NKWD, nie mówiąc o jednostkach Armii Czerwonej, która nie wycofała się z polskich ziem aż do pocz. lat 90 - dodał.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Generał_August_Emil_Fieldorf 1200.jpg
Tadeusz Płużański: Emil "Nil" Fieldorf był wybitnym żołnierzem

"Miejsce pochówku nieznane"

Wciąż nieznane jest miejsce pochówku zwłok generała. Prowadzone w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach poszukiwania i badania genetyczne odnalezionych szczątków nie przyniosły rezultatu.

Funkcjonariusze reżimu komunistycznego odpowiedzialni za mord sądowy na "Nilu" nie ponieśli kary za tę i inne popełnione zbrodnie, pomimo podejmowanych po 1989 r. prób pociągnięcia ich do odpowiedzialności. W 1992 r. Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczęła śledztwo w sprawie zamordowania generała Fieldorfa. Objęło ono wszystkich zaangażowanych w śledztwo i proces "Nila", wśród nich między innymi Helenę Wolińską-Brus, wówczas prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

W audycji także o innych wybitnych członkach podziemia niepodległościowego i obecnych formach pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

**********

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: dr Marek Szymaniak oraz prof. Karol Polejowski
Data emisji: 06.03.2020
Godzina emisji: 22.05

Polecane

Wróć do strony głównej